3d-printer

3 D YAZICILAR

Sanal ortamda tasarlanan 3B nesneleri katı nesnelere dönüştüren makinelere 3D yazıcılar denir. 3D baskı teknolojisi ile ihtiyacınız olan bir aygıtı yazdırabilir. 3D tarayıcı ile de taradığınız bir nesneyi yazdırabilir, çizdiğiniz bir tasarımı prototip haline getirebilir ve hatta kendi ürününüzü yaratabilirsiniz. Kısacası, 3D yazıcılarla istediğiniz her şeyi yazdırabilirsiniz. Gelin 3D yazıcı teknolojisinin tarihine yakından bakalım.

İlk 3D yazıcı teknolojisi 1984 yılında Charless Hull tarafından dünyaya tanıtıldı. 1986 yılında 3D Systems adlı ilk 3D yazıcı şirketinin kurulmasıyla yeni bir sektör doğmuş oldu. 90’lı yıllarda bu teknoloji hızla gelişti ve ilk renkli baskı Amerika’da basıldı. 3D yazıcılar 2005 yılında başlayan ve ilk açık kaynak kodlu prototipi piyasaya süren RepRap projesi ile evlerimize ulaştı, 2007’de kendi parçalarını içeren prototip üretebilen yazıcılar. Bu girişimin amacı maliyetleri azaltarak kullanımı yaygınlaştırmaktı ve bugün ne kadar büyük olduğunu söylememize gerek yok.

ÇALIŞMA MANTIĞI

3D yazıcıların çalışma mantığı, plastiği katmanlama teknolojisiyle eriterek herhangi bir üç boyutlu modelin doğrudan üretimine dayanır.Her şeyden önce, bilgisayar verileri 3D tasarım programları (CAD) veya 3D tarama sistemleri tarafından oluşturulur. Oluşturulan modeli STL dosya formatına dönüştürerek 3D baskı sürecinin ilk adımı atılmış olur.

En inanılmaz kısım olarak, 3D baskının yapıldığı bu kısmı sayabiliriz. 3D baskıya gönderdiğimiz model, nesneyi baskı sürecinde katmanlara yerleştirerek yaratılır. Bu katmanlar, plastik eritme, lazer sinterleme ve sterolitografi gibi farklı yöntemlerle gerçekleştirilir. Sonunda 3D yazıcı ile oluşturduğumuz nesneler, geleneksel teknolojilere kıyasla boyutsal hatalar içerebilir. Bu durumda, kritik nesneler üzerinde son yüzey temizleme, iyileştirme veya geliştirme sonlandırma işlemi uygulanabilir. Böylece baskımız oluşmuş olur.

KULLANIM ALANLARI

3D yazıcının yapabilecekleri konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Ürün prototiplerinin, ev dekorasyonlarının, hediyelik eşyaların vb. Kullanımı zaten yaygındır. Örneğin, çiçekler için tasarlanmış bir vazo veya hazır bir vazo yazdırabilirsiniz. 3D baskılı parçaları üretilecek robotun gövdesine yerleştirebilir, hatta tüm gövdeyi yapmak için 3D baskıyı kullanabilirsiniz.3D yazıcının kullanım alanları bunlarla sınırlı değildir. Çikolata baskısı yapabilen 3D yazıcılarla kendi tasarladığınız çikolataları da basabilirsiniz. Çikolata basımı dışında da, 3D yazıcı teknolojisi gıda sektöründe hızla gelişiyor.

NASA ; astronotlarına ihtiyaç duydukları malzemeleri ,uzaya gönderdikleri özel bir 3D yazıcıdan baskı alarak elde eder. Bu şekilde onların ihtiyaçlarını karşılamış olurlar. 3D teknolojisiyle ayrıca giyilebilir şeyler üretmek de mümkün. Ünlü spor markaları son zamanlarda bu teknolojiyi kullanarak giyim malzemeleri üretiyor. Aynı zamanda bu teknoloji medikal alanda da kendine bir yer edinmiş durumda. 3D yazıcılarla protezler ve hastalara özel anatomi modelleri hatta organ yapımı bile yapılabiliyor.

İnsansı robotlar adlı yazımızı okudunuz mu?İnsansı robotlar hakkında merak edilenler

Düşünceleriniz bizim için değerli