5G NEDİR

5G Nedir ?, Özellikleri Nelerdir ?, Ne Zaman Kullanılacak ?

5G teknolojisi şüphesiz 2020 yılına damga vuran en önemli teknolojilerden biridir.Peki 5G Nedir ? 5G bilinenin aksine sadece internet hızını arttırmakta kullanılan bir teknoloji değildir.Bu yazımızda 5G teknolojisini detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

4G ve ülkemizde de 4.5G olarak kullanılan internet hizmetleri çok yakında 5G hizmetine dönecek.

5G Ne Zaman İcat Edildi ?

2016 yılının Kasım’ında Samsung , Çin Mobil Araştırma Enstitüsü (CMRI) ile birlikte çalışmalar yapmıştır.Yaptığı çalışmalar sonucu 5G prototoip denemelerini başarıyla tamamladıklarını testlerde hız rekoru kırdıklarını duyurmuştur.

5G Türkiye’de Kullanılıyor mu ?

Tahminlere göre 5G’nin Türkiye’de 2021 yılında kullanıma başlanmasını ve ülke genelinde kullanımının 2022 yılında sağlanılacağı söylenmektedir.

5G özellikleri

5G ve Özellikleri

5G Nedir ? sorusunu detaylı bir şekilde bu bölümde açıklıyoruz.

  • 5G 5.nesil telekomunikasyon hizmetidir.
  • Telekomunikasyon : Her türlü sinyallerin, mesajların, görüntülerin, seslerin veya herhangi çeşit bilginin elektromanyetik sistemler ile değiş tokuşudur.Yani bilginin elektromanyetik sistemlerle iletimi, yayımı ve alınmasıdır.

5G teknolojisi şu sıralar Dünya’da test edilmeye devam ediyor.Altyapısının kurulmasının oldukça masraflı olmasından dolayı işletmeciler bu konuda oldukça titiz davranıyorlar.

  • 5G mobil telefonların hücresel ağ teknolojik alt yapılarına yeni kurallar eklenmesi ve olan kuralların yeniden yapılandırılmasıdır.
  • 4G’den 10 kat daha hızlı veri iletimi sağlamaktadır.
  • 5G teknolojisi sayesinde mobil ağ servislerin kullandığı enerji maliyetlerinde %90 azalma yaşanması bekleniyor.
  • 5G teknolojisi ile yüksek çözünürlüklü bir filmin sadece 5-10 saniyede indirilebilineceği ön görülüyor.
  • 5G teknolojisiyle sanal gerçekliğin, yapay zeka teknolojisinin yeniden şekilleneceği söyleniyor.
  • 5G ile eğitimden sağlığa, ulaşımdan eğlenceye birçok alanda birçok önemli yenilikler yaşanacağı, hayatımıza çok etkili bir şekilde gireceği belirtiliyor.
  • Uzaktan ameliyatlar, bir aracı uzaktan kullanma, gerçek zamanlı kontrolün gerektiği tüm işler vs… gibi konularda 5G teknolojisiyle devrim niteliğinde gelişmeler yaşanılacağı söyleniyor.
5G icadı

5G’nin Riskleri Nelerdir ?

5G teknolojisinin 4G teknolojisine göre daha fazla güvenlik açığına sahip olduğu söyleniyor.Sebebi ise daha fazla arka kapı uygulaması içermesi olarak açıklanıyor.

Ayrıca 5G teknolojisi için kurulacak olan baz istasyonlarının ve antenlerin sağlığımız üzerinde ne gibi etkilerde bulunacağı ise merak konusu…

Teknoloji devi SAMSUNG şimdiden 5G uyumlu telefon çıkardı (Samsung s10 5G) bu telefonu buradan inceleyebilirsiniz.

5G telefon

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR–>Elektromanyetik Top Teknolojisi , RAM nedir ?

2 Replies to “5G Nedir ?, Özellikleri Nelerdir ?, Ne Zaman Kullanılacak ?”

  1. Geri bildirim: HOVERCRAFT - BlueTekno

Düşünceleriniz bizim için değerli