Anakart (Mainboard) Nedir ? Özellikleri Nelerdir ?

Anakart nedir neden öğrenmeliyiz ? Bilgisayar parçalarını bilgisayar donanımları diye isimlendiririz.Bilgisayar donanımları çağımızda teknolojiyle ilgilenen her bireyin öğrenmesi gereken bir konudur.Bilgisayar parçalarını ve görevlerini öğrenmek bilgisayarımızda oluşan bir arızanın hangi parçadan kaynaklandığını anlamamızı ve sorunu o parçayı değiştirerek düzeltebilmemizi de sağlar.Bilgisayar teknolojisi icat edildiği günden bu yana epey ilerleme kaydetmiş ve çağımızda vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir.Hadi gelin hep beraber bilgisayar donanımları nelerdir , bilgisayar donanımlarının görevleri nelerdir öğrenelim.

Anakart nedir ne işe yarar ?

Anakart bir bilgisayarın en önemli donanım bileşenidir.Kare şeklinde bir plaktan meydana gelmiştir.Üzerinde kart slotları,ram yuvaları ,yongasetler (chipsetler) ve devreler bulunmaktadır.Üzerinde elektronik devre elemanlarını bulunduran anakart donanım birimlerini portlar sayesinde birbirine bağlar ve böylelikle donanım birimlerini bilgisayarın tanımasını sağlar.Anakart üretiminde hammadde olarak fiberglas ve bakır kullanılır, fiberglaslar elektriği geçirmez. (Bakır donanım bileşenlerinin birbirleriyle iletişim kurmalarını sağlar.) 

Anakartın görevleri

Anakart üzerine bağlanan donanım birimleri arasındaki veri alışverişi

  • ISA Veri Yolu
  • PCI Veri Yolu
  • AGP Veri Yolu
  • PCI-X Veri Yolu
  • PCI-e Veri Yolu

Olmak üzere 5 Veri Yolu ile sağlanır..

Anakart nedir

Anakart üzerindeki parçaların birbiriyle iletişim halinde olabilmeleri için harici işlemci (CPU) ların bulunması gerekir ayrıca yanında bir de dahili yani modern anakartlar üzerinde standart olarak bulunan işlemciler vardır bu işlemcilere de “Chipset” adı verilir. Chipsetlere bilgisayarın ikinci işlemcisi de denilir çünkü bilgisayarın performansında Cpu’lar kadar etkilidirler.

Anakart çeşitleri

  • XT Anakart
  • AT Anakart
  • ATX Anakart
  • BTX Anakart

Olmak üzere 4 tanedir.

Bu ayrımda boyut, soket, vida yerleri, port vs… farklılıkları etkili olmuştur.

XT ANAKART

XT Anakartlar ilk kişisel bilgisayarlarda kullanılan anakart türüdür. İşlemciler üzerinde hareket edemez biçimde olduğu için işlemci bozulduğunda XT Anakartından da vazgeçmek gerekiyordu.

AT ANAKART

XT Anakartlarından sonra piyasa sürülmeye başlanmışlardır.XT Anakartlarından farklı olarak işlemci ile tümleşik bir halde değillerdir yani işlemci bozulduğunda anakarttan vazgeçmek gerekmez.Bu bakımdan günümüzde kullanılan anakartlara benzerlik taşır.

ATX ANAKART

Birden fazla çeşidi bulunmaktadır.Standart ATX Anakatlar bilgisayar kullanıcıları arasında oldukça popülerdir.En çok kullanılan anakart çeşidi budur diyebiliriz.Diğer anakartlardan daha fazla giriş-çıkış desteği sunar.

BTX ANAKART

Bu anakart çeşiti işlemci gibi fazla ısınan donanım birimlerini daha iyi soğutabilmek düşüncesiyle üretilmiştir.Tamamen soğutma üzerine tasarlanmış anakartlardır diyebiliriz.

Her ne kadar ATX anakartlar en güçlü anakartlar olsalar da en az ısınmayı sağlayan anakartlar BTX anakartlardır.

Peki son çıkan anakartların fiyat durumu nedir ? buradan ulaşabilirsiniz .

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR–> Chrome’un favori 8 eklentisi

Düşünceleriniz bizim için değerli