bitcoin

BİTCOİN

Bitcoin belirli bir merkez bankası bulunmayan resmi bir kuruluşla bağı bulunmayan kripto para birimidir. Blok zincirinin alım satım işlemlerini nasıl daha güvenli hale getirdiğinden bahsetmiştik. Dolar veya Euro gibi para birimlerindeki kısıtlamalar ticari işlemleri yavaşlatabiliyor.paranın transferi hem masraflı oluyor hem de uzun sürüyor. Oysa iş dünyasında vakit nakit demektir.

Bitcoin gibi para birimleri normal para birimi değildir. Onları kontrol eden bir merkez bankaları yoktur. Bunun yerine , zamanla yeni paralar üretmek için karmaşık matematiksel denklemleri çözen güçlü bilgisayarlar vardır. Merkez bankaları kolayca para basabilir bunun aksine üretilebilecek Bitcoin sayısı sınırlıdır. Dünyada sadece 21 milyon tane var olabilir ve her birkaç saatte yalnızca az sayıda çıkarılabiliyor. Bu parayı çıkarma hızı , sınıra yaklaşana kadar azalacak.

Bitcoin işlemlerinin hepsi blok zinciri sayesinde gerçekleşiyor. Blok zinciri herkesin neye sahip olduğunu kaydediyor ve bunları dünyayla paylaşıyor. Kayıtlarınızı , sahip olduğunuzdan daha fazla Bitcoin’ e sahip olacak şekilde değiştiremiyorsunuz. Aynı zamanda kayıtlarınızı sürekli güncelleyerek açık seçik tutuyor.

Bitcoin açık bir ağ , yani yapılan işlemler herkes tarafından görülebiliyor. Kimlik kontolü gerekmediği için işlemler daha da güvenle gerçekleşebiliyor. Biri bir işlem yaptığında sistem kişinin işlem geçmişine bakarak kişinin yeterli Bitcoin e ve gönderme yetkisine sahip olduğuna bakar ve doğrular. Eğer ikisi de varsa transfer gerçekleşiyor.

Bu durum biraz şüpheli görünüyor olabilir fakat gerçekte kişiye özgü bir cüzdan , kullanıcıları ayırt etmekte kullanılabilir ve devlet de isterse kullanıcıları bu yolla takip edebilir. Dahası , yasalar gereği birçok işlemi belirli bir sistemle kaydetme zorunluluğu var ve bunun da açık bir ağda tutulması , Bitcoin’ i suçlular için ideal bir para birimi olmaktan çıkarıyor.

BİTCOİN TRANSFER İŞLEYİŞİ

Bitcoin ile ilgili anlatacaklarıma eklemek istediğim birkaç küçük şey var. Blok zincirinde yapılan tüm işlemlerde olduğu gibi , tamamlanan bir işlemi geri almak ya da değişiklik yapmak mümkün değil. Geri almanın tek yolu işlemi ters yöne bir daha yapmak. Bu durumda her iki işlem de saklanıyor. Bu yöntem sistemi daha güvenli yapıyor.

Bitcoin gibi kripto para birimlerinin birçok türü var ama bu para birimi kesinlikle en gelişmişleri ve blok zincirinin tek kullanım alanı olmasa da en iyi bilinen amacı bu. Blok zinciri teknolojisinin muhteşem bir potansiyeli var ve daha şimdiden birçok şirket hızlı ve güvenli transfer yapmak için bu teknolojiden yararlanıyor. Herkesin günlük yaşamda kullandığı bir şeye dönüşüp dönüşmeyeceğini zamanla görücez ama yaşamımızı değiştirme potansiyeline sahip olduğunu kimse inkar edemez.

İnternet hızını arttırmak için 8 basit yöntem?

2 Replies to “BİTCOİN”

  1. Koronavirüs sebebiyle artık tüm alışverişlerimizi gerçek para kullanmadan sanal para kullanarak gerçekleştiriyoruz.
    Bu bağlamda bitcoin gibi elektronik paraların büyük bir değer kazanacağı artık bilinen bir gerçek haline geldi.

Düşünceleriniz bizim için değerli

%d blogcu bunu beğendi: