biyonik göz

BİYONİK GÖZ

Biyonik göz bilim insanlarının son zamanlarda icat etmiş olduğu en yaralı buluşlardan biri olarak görülüyor. Biyonik göz robotların ve görme engelli insanların etraftaki cisimleri görmesi için kullanılacak. Biyonik göz için aslında bir nevi protez de diyebiliriz. Bu protez ilk olarak bir amerikan şirketi olan Second Sight Medical Products tarafından üretilmiş olup yapılan ilk testlerde oldukça büyük bir başarı göstermiştir.

Halk arasında biyonik göz olarak bilinen bu icadın bir diğer adı Argus retina protezidir. Biyonik gözü üreten şirket bu icadın Argus 2 versiyonunu pazarlama için Mart 2011 de AB ‘den onay aldı. 2013’te de ABD’ nin de onay vermesinin ardından icadın kullanımı yayılmaya başladı. Ne yazık ki bu büyük icadın işlevi kadar büyük bir de bedeli var; bu da yaklaşık 150.000$.

Hong Kong Bilim ve Teknik Üniversitesinden birkaç araştrımacı bu çalışmadan esinlerek Argus’ a benzer elektrokimyasal(EC) ürettiler. Üretilen bütün bu biyonik göz prototipleri insan gözü ile aynı büyüklük ve şekildedir.Fakat yapabildiği şeyler bakımından normal insan gözünden oldukça üstündür.

ÇALIŞMA ŞEKLİ

İnsan gözünün retina ve iris mekanizmalarındaki yapıları taklit eden biyonik göz çok hassas perovskit nanoteller yardımı ile beynimizdeki sinir hücrelerine bağlanıyor. Bu nanoteller tıpkı normal insan gözünün yapacağı gibi görüntüleri nörolojik sinyaller şeklinde beyindeki görsel kortekse veya robotun işlemcisine gönderiyor. Yapılan ilk testlerde bilgisayarlar kendine gösterilen harfleri başarılı bir şekilde tanımlamıştır.İlerde daha karmaşık ve zor bilgilerin algılanmasını sağlayacak çalışmalar devam ediyor.

Biyonik göz sayesinde insan gözünün görme şansının olmadığı elektromanyetik dalgaları bile görebiliriz. Şu an neredeyse hiçbirimizin elinden düşmeyen akıllı telefonların kamerasının yapabildiği çoğu şeyi yapabilecekleri düşünülüyor. Arttırılmış gerçeklik, interaktif görüntüleme , gece görüşü, mikroskobik ve teleskobik görüş gibi daha pek çok özelliğe sahip olabilir.

DENEYLER

Biyonik göz, ağır retinitis pigmentoza olan otuz kişiyi denek olarak kullanan bir çalışma ile onaylandı. Bu çalışmada en uzun takip 38.5 aydı.Deneydeki denekler implantı sadece bir gözle çıkardı . Cihaz kontrol olarak açık veya kapalı iken test edildi. Cihaz çalışır durumda iken deneklerin yaklaşık %23 ‘ünün görme yeteneklerinde gelişme olmuştur.Deneklerin% 96’sı siyah bilgisayar ekranındaki beyaz kareyi daha iyi tanıyabilir; insanların% 57’si siyah çubuğun ekranındaki beyaz çubuğun yönünü belirleyebilir. Cihaz açıldığında, insanların yaklaşık% 60’ı 6 metre uzaktaki kapıya doğru yürüyebildi. İnsanların sadece% 5’i cihaz kapatıldığında kapıya yürüyebildi.Işık algısı deneklerin %93’ünde değişmedi.

YAN ETKİLERİ

Klinik deneylerde fark edilen ağır yan etkiler ortaya çıkmıştıronjunktiva, cerrahi yaranın tekrardan açılması, gözün iç veya dışında iltihaplanma ayrıca implantı sinyal işlemcisine bağlayan kablolardan dolayı da enfeksiyon riski vardır.

İlk Türk oyun şirketi zynga’ya satıldı. Peak Games ile ilgili merak edilenler!!

Düşünceleriniz bizim için değerli