Blok zinciri

BLOK ZİNCİRİ

Blok zinciri, Bitcoin gibi kripto para birimlerini destekleyen para cüzdanıdır. Bir nevi sanal kayıt defteri de diyebiliriz.Hemen hemen bütün kripto paralar bu teknolojiden faydalanmaktadır. Bu para birimlerinden en ünlüleri kuşkusuz Bitcoin’dir. Bitcoin’ i eminim duymayanınız yoktur. 2017 yılının sonunda piyasada yaşanan patlamayla birçok kişi yüklü miktarda para kazanmayı başardı. Birkaç hafta içinde bir tek Bitcoin ‘in fiyatı 3000$’dan 19.300$’a çıkmıştı.Böylece Bitcoin sahipleri adeta milyoner oldular. Peki ama tüm bunlar nasıl oldu?

Tüm bu gelişmelerin ardında insanların ve şirketlerin çalışma tarzını kökten değiştiren bir teknoloji olan blok zinciri vardır. Manşetlere Bitcoin çıkıyor fakat asıl iş kripto para birimlerini mümkün kılan teknoloji olan blok zincirinde. Peki bu blok zinciri nasıl çalışır? Nasıl kurulur? Gelin beraber inceleyelim.

BLOK ZİNCİRİ İNŞASI

Blok zinciri kripto para birimlerinin temelini oluşturur.Blok zincirinin sayılamayacak kadar çok kullanım çeşidi vardır. Bitcoin gibi para birimleri de bunlardan yalnızca biri. Bir blok zincirini basitçe dijital bir kayıt defteri olarak düşünebiliriz. Bu defter , kişilerin ve şirketlerin ticari işlemlerini kaydetmelerine , varlıklarını kontrol etmelerine şans tanıyor. Kayıtlar da birden çok aygıt üzerinde toplanıyor ve güvenli bir şekilde depolanıyor.

Blok zincirinin kendisi birden çok kullanıcı arasında paylaşılıyor ve ne zaman yeni bir işlem gerçekleşse o işlem aynı anda bütün kullanıcılarda güncelleniyor. Tüm işlemler bütün kullanıcıların olduğu bir ağda kayıt ve takip ediliyor. Böylece sonradan bir şey ekleyemiyorsunuz veya değiştiremiyorsunuz. Bilgi kalıcı olarak depolanıyor.

Güzel fakat tüm bunların yararı ne? Bunu anlamak için , blok zincirini bir evin satılması ile bağdaştırarak inceleyelim. Hepimizin de çok iyi bildiği gibi bu işleme birçok insan dahil olur. Her şey araziyi arsa sahibinden alan müteahhit ile başlar. Müteahhit gereken inşa izinlerini halleder. Evi inşa eder, su ,gaz, elektrik vb. işlerinin bağlanması için başvuruları yapar. Bunlar bitince evi satar ve mülkün sahipliği para karşılığında el değiştirir.

Blok zinciri olmazsa toprak sahipliği bilgisinden evin son fiyatına kadar her şeyin ayrı kurumlar tarafından ayrı kayıtları belgeler halinde tutulması gerekirdi. Böylelikle evi satın alan kişi bu belgeleri toplamak ve üstüne geçirmek için hem zaman hem de fazladan emek harcamak zorunda kalacaktı. Dahası bu aşamalardan herhangi birinde gerçekleşen bir hatanın nerede olduğunu bulmak da çok zor olabilirdi.

Blok zincirinin bu durumu nasıl iyileştirdiğine bakalım. Zincirin her bir noktasında yeni bir blok yaratılır ve önceki bloklara bağlanır. Böylelikle müteahhit evin bütün bilgilerini ve bunların yasal veya doğru olup olmadığını kontrol etme imkanı bulur. Zinciri değiştirmek veya düzenlemek imkansızdır bu yüzden blok zinciri hem güvenilir hem de işleri hızlandıran bir sistem olarak bilinmektedir.

Driver nedir? Nasıl kurulur? Nasıl kaldırılır?

One Reply to “BLOK ZİNCİRİ”

  1. Geri bildirim: BİTCOİN - BlueTekno

Düşünceleriniz bizim için değerli