C programlama dersi 1

Sizlere faydalı olmak için C programlama dersleri hazırlamaya karar verdik. C programlama dersi 1 ile önemli terimleri öğreneceksiniz.Lütfen yorumlarınız belirtin biz de içeriklerimizi isteklerinize daha uygun hale getirelim.Bu yazımızı okumadan önce C programlamaya giriş yazımızı mutlaka okuyun bu sayede burada anlatılanları daha iyi anlayacaksınız. C programlama dersimize başlamadan önce sizlere kodlama terimlerini anlatmak istiyorum.

Kodlama Terimleri

  • Söz dizimi(Syntax) : Bir dilde tanımlı olan ögelerin anlamlı bir dizi haline getirilebilmesine denir. Örneğin “Ali ata bak.” cümlesi Türkçe için doğru söz dizimine (syntaxa) sahiptir.
  • Kod Editörleri(Code Editors) : Seçilen kodda yazımı kolaylaştıran, kısım kısım renklendirmelerle kod yapısının daha kolay anlaşılmasına fayda sağlalar. Yazım kurallarını yazacağınız dile göre ayarlayan uygulamalardır.
  • IDE (Integrated Development Environment) : Kod editörlerinin birkaç tık üstü diyebiliriz.Kod editörlerinin aksine sadece düzenleme yapmak yerine yazdığınız kodları IDE’lerle derleyerek test edebilirsiniz.IDE örnekleri : Eclipse , Microsoft Visual Studio , Android Studio
  • Derleyici (Compiler) : Kaynak kodumuzu makine diline(assembly) çevirmemizi sağlar.Eğer derleyiciler olmasaydı tüm kodları makine dilinde insanların yazması gerekirdi , bu anlamda derleyiciler programlama dünyasının vageçilmezleridir.
  • Derlemek  (Compile) : Kodumuzu çalıştırılabilir duruma getirmektir.
  • Yorum Satırı (Comment line) : Eğer derleyicimizde kendimize hatırlatmalar oluşturmak istiyorsak bunu yorum satırları ile yaparız. Derleyicimiz kod okumayı başlattığımızda yorum satırını görmez yani kodumuzu etkilemezler.( C dilinde bu işlem //yazı veya /*yazı*/ şeklinde yapılır.
  • API (Application Programming Interface) : İki farklı sistemin birbirleriyle iletişim kurup bilgi alışverişi yaptıkları yapılara denir. Mesella A ve B adında iki sistem düşünün , A dan B ye veri akışı sağlanırken bu veriler API üzerinden aktarılıyor.Yani birden fazla yapının haberleşmesini sağlar.
  • Framework : Derleyicilere yazdığımız kodları nasıl okuyacaklarına dair bilgileri frameworkler aracılığıyla veririz.Mesela C# dilinin okunabilmesi için bilgisayarımızda .NET framework kurulu olması gerekir.
  • INPUT : Veri girişi anlamına gelir.
  • OUTPUT : Veri çıkışı anlamına gelir.Bilgisayarlarımızdaki monitörler outputa güzel bir örnektir, bilgisayarımızdan gelen veriyi bizlere yansıtırlar.

Yaygın olarak kullanılan camel case ise değişken, sınıf, metod veya fonksiyonun kelimeleri bitişik ve küçük harfle başlayacak şekilde yazılmasıdır.Bir isimlendirme standartıdır. Örn : movementSpeed şeklinde ilk kelimenin ilk harfi küçük ondan sonra gelen kelimelerin ilk harfinin büyük ve bitişik yazılmasıdır.Kullanılma amacı programcıya rahatlık sağlamaktır.

One Reply to “C programlama dersi 1”

Düşünceleriniz bizim için değerli