dijital yargıç

DİJİTAL YARGIÇLAR

Dijital yargıçlar şu an için pek çok ülkenin gündeminde olan bir konu. Teknoloji açısından gelişmiş pek çok ülke dijital yargıçlar için farklı projeler geliştirmeye çalışıyor. Fakat akıllarda bir soru var .Yazılım kimin suçlu ve kimin suçlu olmadığını belirleyebilir mi? Bugün bu sorunun cevabı hayır fakat her gün bu noktaya doğru hareket ediyoruz.

Amerika Birleşik Devletleri ABD ve Avrupa’nın bazı yerlerinde, yazılım şartlı tahliye ve koşulları serbest bırakmaya karar verir. Örneğin, çeşitli bilgileri analiz ederek, mahkumlara şartlı tahliye nedeniyle riskli davranan ve haftada bir kez ve başka bir kez kontrol edilen bir algoritma ve her ay kontrol etmeye karar verebilir. İngiltere’deki bir şehirde kullanılan yazılımların yardımıyla önümüzdeki birkaç yıl içinde hangi gençlerin suç işleyeceği tahmin ediliyor ve bu gençler için özel bir rehabilitasyon planı başlatılıyor.

Yetkililer, personel eksikliğinden dolayı, bu yazılımın iş yükünü azalttığını, dikkatsiz hataları önlediğini ve önyargılı yargılama prosedürleri oluşturduğunu söylüyor. Ancak, birçok sivil toplum kuruluşu bu yazılımların kararı şeffaf olmadığından, bu tür sistemlere karşı kampanyalar başlatıyor. Bu yazılımların yaş, cinsiyet, ikamet yeri, etnik köken ve ekonomik koşullar gibi faktörleri dikkate alıp almadığı belirsizdir. Tahmin algoritmaları genellikle geçmiş verileri görüntüleyerek geleceği tahmin eder. Ancak, bu tahmin kişinin hayatını olumlu veya olumsuz etkileyebilir.

Yapay zekanın gelişmesi ve daha başarılı bir yazılımın ortaya çıkmasıyla birlikte, dijital hakimlerin hukuk sistemlerinde kullanımı ile ilgili tartışmalar artacaktır. Bu durumda akla gelen sorunlar şunlardır: Bilgisayara söyleyebilir misin? Belki açıklayamayız ancak dijital avukatımız bizim yerimize söyleyebilir.Tüm dünya bu konular hakkında tartışırken bir ülke bu yöntemi çoktan kullanma kararı almış durumda : Estonya

Estonya

DİJİTAL YARGIÇLAR ESTONYA’DA

Estonya’da robot hakimler göreve başladı. Yeni düzenleme ile dijital yargıçlar davayı gözden geçirerek doğrudan karar veriyor. Estonya, dijital dönüşümdeki uyumu ile insanların dikkatini çekti ve ülkede yeni bir döneme başlıyor. Çalışmayı tamamladıktan sonra, yapay zeka hakimi Estonya davasıyla başa çıkmaya başladı. Yapay zeka hâkimlerin 2019 Mayıs ayında göreve başladığı biliniyor. Dijital yargıçlar, şimdilik 7,000 € veya daha az tutardaki tartışmalı davaları ele alıyor.

1,4 milyon nüfusa sahip Estonya’da, hem kamu hem de özel sektör dijital dönüşüme yüksek düzeyde uyum sağlamıştır. Dijital yargıçlar görev yapmaya başladıkça, mahkemeler dijital dönüşüme adapte olacaklardır. Yapay zeka hakimlerinin kararlarının insan hakimlerin kısıtlamalarına tabi olacağı belirtildi. Vatandaşlar da tıpkı standart bir mahkemede olduğu gibi karara itiraz edebilirler. Estonya’da bunlar yaşanırken bu teknolojinin diğer ülkeler tarafından kullanılıp kullanılmıyacağı hala merak konusu.

Geleceğin teknolojisi uçan araba hakkındaki yazımızı okudunuz mu?

3 Replies to “DİJİTAL YARGIÇLAR”

Düşünceleriniz bizim için değerli

%d blogcu bunu beğendi: