Driver Nedir

Driver Nedir, Nasıl Kurulur, Nasıl Kaldırılır ?

Driver nedir sorusunu birçok bilgisayar kullanıcısının bilmediğini, forumlarda bu konuların sıkça sorulduğunu farketmemiz üzerine böyle bir yazı yazma kararı aldık.Aklınızda soru işareti kalırsa yorumlara yazınız lütfen.

driver nedir

Driver Nedir ?

Driver bilgisayarınızın donanım aygıtlarıyla iletişim kurmasını sağlayan yazılımdır. Driver’ın Türkçe karşılığı sürücüdür. Sürücüler olmadan bilgisayarınızın donanım aygıtları düzgün çalışmaz çünkü sürücüler bir nevi donanım aygıtlarınızını ne olduğunu nasıl kullanıldığını bilgisayarınıza öğreten yazılımlardır.

Başka bir şekilde anlatmak gerekirse…Bilgisayarınızın üzerindeki tüm donanımları anakarta bağlıdır.Driverlar (sürücüler) bilgisayarınızın işletim sistemiyle bu donanımların iletişimini sağlar.

Bilgisayarınıza yeni bir işletim sistemi yüklerseniz veya yeni bir donanım aygıtı takarsanız bilgisayarınıza driver’ları kesinlikle kurmalısınız.Aksi takdirde bilgisayarınız düzgün çalışmayacaktır.

driver güncelleme

Driver Nasıl Kurulur ?

Windows otomatik olarak bilgisayarınızdaki donanımlar için driver bulmaya çalışır.(Windows uptadeler aracılığıyla).Her ne kadar windows güncellemeleriniz es geçmesenizde bilgisayarınızda bazı sürücüler eksik olabilir.Bunun için sürücüleri manuel(elle) kurmanız gerekebilir.

Manuel driver kurumunu bilgisayarınızın kendi sitesinden (Birçok bilgisayar üreticisi kendi sitelerinde bilgisayar modelleri için gerekli driverları bulundurmaktadır. Genellikle destek bölümlerinde bulundururlar.) indirip kurabilir veya Intel, Amd, Nvidia gibi donanım üreticilerinin sitesinden bilgisayarınızın özelliklerini doğru bir şekilde seçerek gerekli sürücüleri indirip kurabilirsiniz.

Driver Güncelleme

Sürücüleri bilgisayarınıza kurduktan sonra ara ara aygıt yöneticisinden veya bazı sürücülerin güncel olup olmadığını kontrol eden (driverbooster, slimdrivers) gibi programlarla kontrol etmelisiniz.Güncel olmasının faydasını şu şekilde açıklamak istiyorum ;

Her yeni driver(sürücü) güncellemesiyle driver yazılımındaki hatalar düzeltilmeye çalışılır yani her yeni güncellemede daha iyi bir driver yazılımı bizlere sunulur.Bu yüzden sürücüleri güncel tutmak her zaman için çok iyidir.

Windows işletim sistemi içerisinden aygıt yöneticisine ulaşarak bilgisayarınızdaki sürücülerin durumunu öğrenebilir, güncelleme yapabilirsiniz.

Bunun için masaüstündeki bilgisayarım kısayoluna sağ tıklayıp yönet diyerek aygıt yöneticisinin bulunduğu sayfaya gelebilirsiniz.

driver silme kaldırma

Driver Kaldırma

“Denetim Masasına” tıklayarak oradan karşınıza gelen sayfada “Donanım ve Ses” menüsünü seçin.Gelen sayfada bilgisayarınızdaki yüklü driverların listesi çıkacaktır.Bu listeden sorunlu çalıştığını düşündüğünüz driverı silebilir ve donanım aygıtı yapımcılarının sitesinden driverı yeniden indirebilirsiniz.

  • NVIDIA driver kurulumu sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.
  • AMD driver kurulumu sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.
  • INTEL driver kurulumu sayfasına buradan ulaşabilirsiniz

Driver kurmak, güncelleştirmek, silmek aslında bu kadar kolay işlemlerdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR–> Anakart nedir ?, RAM nedir ?

2 Replies to “Driver Nedir, Nasıl Kurulur, Nasıl Kaldırılır ?”

Düşünceleriniz bizim için değerli