drone

DRON TEKNOLOJİLERİ

Günümüzde dronların kullanımı ve kullanım alanları dron teknolojileri geliştikçe daha da artıyor ve çeşitleniyor. Yeni geliştirilen teknolojilerle birlikte dronlar artık kargoculukta da kullanılabilecek.İnternetten aldığınız bir ürünün uçan kargo dronları tarafından kapınıza bırakıldığını bir düşünün. Amazon, UPS ve hatta Domino’s gibi firmalar bu teknolojiyi kullanmaya başlayan şirketlerin önde gelenleri. Amazon’un dronları şu an halkın gözünde yarışı önde götürüyor. Küçük ve hafif olan Prime Air adlı dron , 2013 ‘te ilk duyurluduğundan bu yana uzun yol kat etti ve ilk başarılı teslimatını İngiltere’de 2016 sonunda gerçekleştirdi.

UPS ise bu yarışta Amazon’dan sonra ikinci sırada geliyor. Hemen onların ardından ise 2016 ‘ da Yeni Zelanda’ da iki pizza siparişini teslim ederek ilk uçuşunu yapan Domino’s geliyor. Artık yaygın olarak kullanılan dron adıyla bilinen İnsansız Hava Araçları aslında Birinci Dünya Savaşı’ndan beri biliniyor.

İş dronların ticari kullanımına gelince en mühim konu dron güvenliğidir.Her ülkenin kendine göre kuralları olsa da dronların 120 metre yüksekliğin üstüne çıkmaması ve havaalanlarının etrafındaki bölgelerde bulunmaması konusunda bütün ülkeler hemfikir.

DRONLAR HAKKINDA

KALKIŞ

Dron teknolojileri şu anda teslimatları olabilecek ne kısa biçimde yapma gayreti içinde.PrimeAir ve UPS, müşterilere 30 dakika içinde teslimat garantisi veriyor. Bu projelerin vaat ettiği sürede bu işi yapmak bir hayli zor fakat bu iş için öne sürülen iki fikir var . Birinci seçenek, dronları ülkenin dört bir yanına yayılmış kalkış merkezlerinden yollamak. Amazon’un dronu, çıkabildiği hız ve dahili pilinin kapasitesi sebebiyle yaklaşık 16 kilometre menzile sahip.UPS ise kalkış için farklı bir yöntem sunuyor. Firmanın ünlü kahverengi minibüsleri kalkış için merkez olarak kullanılacak ve araçtan kargoyu alan dronlar navigasyon sistemini kullanarak dağıtım yapacak. Şirket bu dron işbirliğiyle şimdilik yılda 50 milyon dolar kar etmeyi planlıyor.

HAVADA

Tüm hava araçları gibi dronların da fizik kanunlarına uyması gerekiyor. Dronların her büyüklükte ve şekilde olanı var. Ancak hepsinin ortak noktası kompakt pervane kullanması.Bu pervanelerin kullanılması ile oluşturulan itki ve stabilizasyon dronun havadaki konumunu korumasını sağlıyor. Fakat bu işlemde dronun taşıdığı yükün ağırlığını da hesaba katmak gerekiyor. Dron ile taşıması önerilen azami ağırlık 2,3 kilo. Bu da kabaca bir çift spor ayakkabı ediyor.

YOLDA

Kargo dronları havalanınca özerk olarak çalışıyor yani pilota ihtiyaç duymuyor. Dronun kendi başına uçabilmesi için görünenin ötesinde bir görüş hattı teknolojisine ihtiyaç var. GPS sistemleriyle yön bulan kargo dronları, doğrudan müşterinin bulunduğu yere gidebilecek böyelikle.

ARTILARI

  • Ticari kargo dronları tahmini teslimat süresini 30 dakikaya düşürebilir.
  • UPS gibi şirketler , dronların kara taşıtlarının emisyonlarını azaltacağını söylüyor.
  • Kargo dronlarının tam maliyeti bilinmese bile, Amazon PrimeAir teslimat maliyetinin 1$’ a düşebileceğini belirtiyor.
  • Tıbbi yardım taşıma için büyük umut kapısı. Yola ihtiyaç duymayan dronlar ihtiyaç duyulan bölgeye en dolaysız biçimde ulaşabilir.

EKSİLERİ

  • Dronlar çevreden oldukça etkilenirler. Güçlü rüzgar, fırtına ve ağır yağış teslimatları olumsuz etkileyebilir.
  • İddia edilen teslimat sürelerini sağlamak için birden çok kalkış merkezi kurmak gerekiyor.
  • Dronların taşıdığı kargonun ve aşağıda yürüyen insanların güveliğini sağlamak için adımlar atılmalı. Ama her teknolojide olduğu gibi bunda da bazı hatalar olabilir.
  • En zengin bölgeler, insanlar yüksek binalarda yaşadığı için dronların iniş yapamayacağı gelişmiş şehirler.

Gelecek teknolojisinin esin kaynağı : origami sanatı nedir ?

Düşünceleriniz bizim için değerli