ekran kartı nedir

Ekran Kartı Nedir ? Özellikleri Nelerdir ? Nasıl Çalışırlar ?

Ekran kartı nedir ? Günümüzde özellikle bilgisayarları daha çok oyun oynamak için kullanan kullanıcıların çok yüksek fiyatlar ödemekten çekinmedikleri bir donanım aygıtıdır.Kaliteli bilgisayarların olmazsa olmaz parçalarıdır.

Ekran kartları grafik kartları, görüntü bağdaştırıcıları olarak da adlandırılır.Bilgisayarların en önemli parçalarından biridir.

Bu yazımızı okumadan önce İşlemci(CPU) Nedir? adlı yazımızı okursanız bu yazımız sizin için daha faydalı olucaktır.

Ekran Kartının Özellikleri

Ekran Kartı Nedir ? sorusunu daha güzel cevaplayabilmek için bu bölümü dikkatli okumalısınız…

Son dönemde gelişen ekran kartı teknolojisiyle ekran kartları bilgisayarlar üzerinde en çok güç tüketen aygıtlar haline gelmişlerdir.

 • Ekran kartlarının üzerinde GPU adı verilen grafik işlemciler entegre olarak bulunur.GPU’lar ekran kartının birçok fonksiyonunu yerine getiren elemanlardır.GPU’lar ekran kartının beynidir.
 • İşlemci(CPU) tarafından işlenen verilerin ekrana düzgün bir şekilde aktarılmasını sağlar.Kısaca ekran kartları bilgisayarların işlemcileri ve ekranları arasındaki iletişimi sağlar.
 • Ekran kartının görevi yalnızca görüntünün ekrana yansıtılmasını sağlamak değil ayrıca görüntünün kalitesini de belirlemektir.(Ekran görüntü kalitesi bilgisayar monitörlerine de bağlıdır.)
 • Ekran kartları bilgisayarların daha performanslı çalışmasını sağlar.Ekran kartı FPS yani ekrandaki saniyelik görüntü sayısını etkileyen yüksek değerlere çıkmasını sağlayan bilgisayar donanım aygıtıdır.
ekran kartının özellikleri

Ekran kartının etkisi bilgisayarlarda daha çok yüksek performans istenen şeyler yapıldığında ortaya çıkar.Örneğin internette araştırma yapmak veya office programlarını kullanmak için çok güçlü bir ekran kartına ihtiyacınız yoktur.Fakat özellikle son dönemde çıkan oyunları sorunsuz oynayabilmek için çok iyi ekran kartlarına ihtiyacınız vardır.

Ekran kartının diğer bileşenlerle ilişkisi

 • Anakartlar ekran kartlarına enerji sağlarlar.Ayrıca ekran kartlarına bağlantı yeri de sağlarlar.
 • Ekran kartı üzerindeki GPU’lar piksel düzenlemelerini sağlarlar.
 • Ekran kartlarının görüntü bellekleri ise bilgiler için geçici hafıza sağlarlar.
 • Monitörler ekran kartı üzerindeki bilgilerin görüntülenmesini sağlar.
ekran kartı nasıl çalışır

Ekran Kartı Nasıl Çalışır ?

Ekran kartı olmadan da bilgisayarlarda görüntü alınabilir.Bu durumlarda monitörden kasaya çekilen HDMI kablosu ekran kartına değil de anakartın üzerindeki görüntü çıkışına takılır.Bilgisayar bu durumda görüntü vermek için CPU yu kullanır, ekran kartı belleğinin görevini ise bu durumda RAM üstlenir.(Anakartın bu durumu destekliyor olması da gereklidir.)

 • Ekran kartları sayısal verileri analog verilere çevirirler.
 • Ekran kartı, işlemciden (CPU) ikili verileri alarak bunları piksellere çevirip görebileceğimiz resimler haline getirir.
 • Kısaca ekran kartı işlemciden gelen komutları alır.Piksellerin nasıl çalıştıracağına GPU sayesinde karar verir.Daha sonra bilgileri monitöre göndererek görüntü oluşmasını sağlar.

Ekran kartı fiyatlarını buradan inceleyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR–> Anakart Nedir?, RAM Nedir?, Hard Disk Nedir?

2 Replies to “Ekran Kartı Nedir ? Özellikleri Nelerdir ? Nasıl Çalışırlar ?”

Düşünceleriniz bizim için değerli