Elektrik hakkında bilgi

Elektrik Hakkında 8 Çok Önemli, Çarpıcı Bilgi

Elektrik neden çarpar?, çarpması sonucunda neler gerçekleşebilir?, neden bazı nesnelere dokunduğumuzda elektrik çarpar? gibi birçok merak edilen konu hakkında bilgi verip, kafanızdaki soru işaretlerini gidereceğim.Bu yazı sonrasında elektrik hakkında oldukça bilgi sahibi biri haline gelecek, elektriği çok daha iyi anlayacaksınız.

Elektrik Hakkında 8 Çok Önemli, Çarpıcı Bilgi

Birçok açıklamalar, örnekler, hesaplamalar ve yorumunu içeren yazımı çok rahatlıkla anlayıp, bu yazıdan faydalanabileceksiniz.

Bu yazıyı okumadan önce Elektrik Nedir? adlı yazımı okuyarak elektriğin nasıl oluştuğu hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

İÇERİK ;

  • 1-) Elektrik neden ve nasıl çarpar ?
  • 2-) Hangi miktarda akım tehlikelidir ?
  • 3-) Elektrik çarpmasının etkileri nelerdir ?
  • 4-) Prizden elektrik çarpması durumunda detaylı bir inceleme
  • 5-) Birine elektrik çarpması durumunda ne yapmalıyız ?
  • 6-) Elektriğin hızı
  • 7-) Neden bazı nesnelere dokunduğumuzda elektrik çarpar ?
  • 😎 Elektrik telleri üzerindeki kuşlara neden elektrik çarpmaz ?

Maddeleri atlamadan okumanızı tavsiye ederim çünkü önce yazılan yazılar sonra gelenler için önemli temeller atmaktadır.

1-) Elektrik neden ve nasıl çarpar ?

Elektrik Hakkında 8 Çok Önemli, Çarpıcı Bilgi

Elektriğin bir canlıya zarar verebilmesi için elektriğin o canlının üzerinden geçip devreyi tamamlaması gereklidir.

İnsan vücudu içeriğinde hücre sıvılarında çözülmüş iyonlar bulundurur.Bu insan vücudunu iletken hale getirir.

Elektrik akımı devresini tamamlamak ister bu yüzden elektrik akımı, elektrikle direkt temas veya dolaylı(kaçak olması durumlarında) temas halinde olan insan vücudunun üzerinden geçerek devresini tamamlamak ister.

2-) Hangi miktarda akım tehlikelidir ?

Hangi miktarda akım tehlikelidir ?

Öncelikle elektrik çarpması durumunda bize zarar veren voltaj değildir.Elektrik çarpma tehlikesini belirten “yüksek voltaj” uyarı tabloları akımın hesaplanmasının voltaj kadar kolay olmamasından dolayı ve voltajı bildiğimiz zaman akımın dirence göre hesaplanabilir olmasından kaynaklanmaktadır.(Gerilim=Akım x Direnç).Gerilimi devrenin akımı itme gücü olarak düşünebilirsiniz.

Elektrik çarpması durumu hem alternatif akımla(AC) karşılaşıldığında, hem de doğru akımla(DC) karşılaşıldığında gerçekleşebilir.

Akımın değeri elektrik çarpmasının etkisi konusunda oldukça önemlidir ve ayrıca akıma maruz kalma süresi de oldukça önemlidir.

Elektrik Hakkında 8 Çok Önemli, Çarpıcı Bilgi
Akım miktarına göre etki

Ortalama insan vücudunun toplam direnci 2500 ohm olarak kabul edilir.Bu durumda 50 volt üzeri gerilimler insan vücudunda 20mA’in üzerinde akım oluşturacağı için tehlikelidir.

3-) Elektrik çarpmasının etkileri nelerdir ?

Elektrik çarpmasında vücudumuzda neler gerçekleşir, gelin hep beraber inceleyelim.Bu başlık “elektrik hakkında bilgi” listemizin en merak edilen sorularından biridir.

Elektrik çarpmasının etkileri nelerdir ?

Nasıl bir ampul elektrik devresine bağlandığında ısınıyorsa, nasıl telefonlarımız bir süre sonra ısınmaya başlıyorsa insan vücudu da elektriğe maruz kaldığı zaman ısınır, insan vücudu elektrikle temas halinde devrede bir direnç görevi görür.

Elektriğin vücudun hangi bölümlerinden geçerek devresini tamamladığı çok önemlidir.Ayrıca kişinin elektriğe ne kadar uzun süre maruz kaldığı da çok önemlidir.

Mesela elektrik bir kolumuzdan girip diğer kolumuz üzerinden devresini tamamlayabilir.Burada kolumuzun birinin elektrikle temas halinde diğerinin de topraklamayı veya devrenin tamamını sağlayacak bir maddeyle temas halinde bulunması gerekir.

Ayrıca elektrik bir kolumuz üzerinden vücudumuza girip bacaklarımız üzerinden de devresini tamamlayabilir.

Kolumuzdan girip bacağımız üzerinden devresini tamamlaması durumunda ve kolumuzdan girip diğer kolumuz üzerinden devresini tamamlaması durumu vücudumuza çok farklı oranlarda hasar verecektir.Bunun sebebi kolumuzdan girip bacağımız üzerinden devresini tamamlaması durumunda elektriğin hayati organlarımızın üzerinden geçecek olmasıdır.En önemlisi de elektriğin kalbimiz üzerinden geçecek olmasıdır.

Yüksek elektrik akımı kalbimizle temas ettiğinde ritim bozukluklarına sebep olabilir.Bu durumda kişi muhtemelen kalp krizi geçirecektir.

Ayrıca yüksek elektrik akımıyla temas ettiğinde kişide kas spazmı ortaya çıkabilir yani kişi elektrik devresine elektrik kesilene kadar kilitlenebilir.

Elektrik çarpması durumunda çok yaygın bir şekilde ciltte önemli yaralanmalar, yanmalar da görülmektedir.

Hadi hep beraber evlerimizde gerçekleşebilecek bir elektrik çarpılması durumunu inceleyelim.

4-) Prizden elektrik çarpması durumunda detaylı bir inceleme

Prizden elektrik çarpması durumunda detaylı bir inceleme

Öncelikle ohm kanununa göre (V=I x R) direnç arttıkça akımın azalacağını yani elektrik akımının verdiği etkinin hafifleyeceğini hatırlatalım.

Türkiye’de alternatif akım evlerimize 220-240 Volt arası bir gerilimle dağıtılıyor.Yani evdeki prizlerimizde 220-240 V arası bir gerilim var.

Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü’ne göre insan vücudunun sunduğu direnç 100.000 ohm’a kadar çıkabiliyor ve 1000 ohm’a kadar düşebiliyor.Bunun sebebi cilt bütünlüğü, cilt ıslaklığı vs… gibi faktörlerle açıklanıyor.

Her ne kadar 100.000 ohm’a kadar çıkabildiğini söylemiş olsak da bunun için bir sürü uygun şartın sağlanması gerekir.Ortalama insan vücudunun toplam direnci 2500 ohm alınır.

Tabi bu durumda elektriğin tüm vücud üzerinden geçtiğini varsayarak direncimizi fazla alarak daha düşük bir akımla karşılaşacağız yani bu çok iyimser bir hesaplama olucak.

Ohm kanununda gerilimin birimi volt, akımın birimi amper, gerilimin birimi ise ohm alınır ve 1amper=1000mA(mili amper) dir.

Prize dokunduğumuzda gerilimi en düşükten alalım, elektriğin de tüm vücudun direnciyle karşılaştığını düşünerek toplam insan vücudu direncini 2500 ohm alalım.

Ayrıca elektrik çarpması durumunda insan vücudunda bozulmalar ortaya çıkacak, cilt bütünlüğü bozulacak, elektrik direnci düşecek ve gittikçe elektrik akımının artmasından dolayı daha fazla zarar görecektir.Bunu da göz ardı ediyoruz.

Bu durumda ;

220 Volt = akım x 2500ohm oldu. Akım bu durumda 0,088 amper oldu yani 88mA oldu.

Yukarıdaki “akım miktarına göre etki” tablomuzda bu miktarın (88mA) ne kadar tehlikeli olduğun ve ölümcül olabileceğini söylemiştik.

Bu iyimser hesaplamada bile elektriğin bu durumda ne kadar tehlikeli olabileceğini açıklamış olduk.Çok ama çok dikkatli olmalısınız.

5-) Birine elektrik çarpması durumunda ne yapmalıyız

Bu konu herkesin bilmesi gereken bir konu olup elektrik hakkında bilgi listemin en faydalı başlıklarından bir tanesidir.

Elektrik Hakkında 8 Çok Önemli, Çarpıcı Bilgi

Birine elektrik çarpması durumunda tabiki yapmamız gereken şey elektrik çarpan kişinin elektrikle olan bağlantısını kesmektir.

Elektrik akımını kapatabileceğimiz (fiş,sigorta gibi) cihazlara çok yakınsak hemen elektrik akımını kesmeliyiz.(Elektrik akımı yüksek gerilim hatlarında, prizlerde saniyeler içinde insana ölümcül zararlar verebilir.)

Eğer 2-3 saniyeden daha uzak bi mesafedeysek yalıtkan(plastik,tahta) cisimlerle elektrik akımına kapılan kişiye elektrik akımından uzaklaştırma amaçlı vurmalı veya ittirmeliyiz.(Yalıtkan cisim kullanmazsanız siz de elektrik akımına kapılırsınız.)

6-) Elektriğin hızı

Elektrik Hakkında 8 Çok Önemli, Çarpıcı Bilgi

Elektrik akımının hızını hiç merak ettiniz mi ?

Elektrik akımının hızı ortama bağlı olarak değişir.Elektrik akımı ışık hızının %60’ı ila %90’ı arasındaki hızlarla hareket eder.

Işık saniyede 300.000 Km mesafe kat eder, yanlış okumadınız saniyede 300.000 Km !

Bu durumda elektrik akımı saniyede 180.000 Km ila 270.000 Km arası hızlarla hareket eder.

Dünya ile Ay’ın merkezden merkeze uzaklığı 380.000 Km civarındadır.Yani Ay’ın merkezine ampul koyup Dünyanın merkezine kablo çekerek onu da bir tuş anahtara bağlarsak ve anahtarı kapatırsak ortalama 1.6 saniye gibi kısa bir süre sonra ampul yanacaktır.

Ne kadar hızlı olduğunu hayal edebildiniz mi ?

7-) Neden bazı nesnelere dokunduğumuzda elektrik çarpar ?

Neden bazı nesnelere dokunduğumuzda elektrik çarpar ?

Bunun nedeni kısaca vücuttaki fazla elektriklenmedir.Vücudumuzun kıyafetlerle sürekli sürtünmesi gibi sebeplerle vücudumuzda statik elektrik birikir.

Bu statik elektrik bir an önce devresini tamamlamak ister o yüzden biz birine dokunduğumuzda(dokunduğumuz kişi de iletken olacağından) veya iletken bir maddeye dokunduğumuzda elektrik üzerimizden akmaya başlar.Bu yüzden elektrik çarpar.

Vücutta biriken fazla elektrik kalp atış ritmi bozukluklarına yol açabileceğinden dolayı uzmanlar günde en az toprağa çıplak ayakla basılmasını önermektedir.

Ayrıca ne yazık ki parklarda oyun oynayan, kaydıraktan kayan çocukların üzerinde oldukça fazla statik elektrik birikir.Bunun sebebi uygun olmayan maddelerden(plastik,kauçuk gibi) yapılan park aletleri ve sürekli çocukların (kaydıraktan kayarken vs..) onlarla sürtünme halinde olmasıdır.Çocukların kaydıraktan kaydıktan sonra saçlarının kabarmasının sebebi de tam olarak budur.Uzmanlar bunun tehlikeli bir şey olduğunu çocuklarda kalp atım bozuklukları gibi önemli sorunlara yol açabileceğini oyun parklarının statik elektrikten arınması gerektiğini söylemektedir.

😎 Elektrik telleri üzerindeki kuşlara neden elektrik çarpmaz ?

Elektrik telleri üzerindeki kuşlara neden elektrik çarpmaz ?

Bu sorunun cevabını muhtemelen merak edip daha önce araştırmışsınızdır, ama bir kez de benden dinleyin istedim.

Elektrik telleri üzerindeki kuşların iki bacağı da tel üzerinde duruyor aslında akımın bir bacaktan girip diğerinden çıkıp devresini tamamlayarak kuşu çarpması gerekir diye düşünüyor olabilirsiniz.Neden çarpmıyor peki?

Elektrik her zaman dirençsiz yolu tercih eder öncelikle bunu açıklayalım.

Bir elektrik devresinde akım direnç olmayan bir yol bulursa o yol üzerinden akar gider.

Kuşun iki ayağı arasındaki tel oldukça iletkenliği yüksek olan bir tel olduğu için direnci çok ama çok azdır(ihmal edilebilecek kadar).Kuşun direnci bu dirençten çok daha fazladır.

Bu yüzden elektrik kuşa uğramaz yani dirençsiz yolu tercih ederek teller üzerinden yoluna devam eder.

Bu yazı sizlere elektrik hakkında birçok bilgi vererek bu konuda faydalanmanız için özenle ve özgün olarak hazırlanmıştır.

Umarım sizler için faydalı olmuştur.

Yorumlarınızı bekliyorum.

Elektrik çarpmasının ne kadar tehlikeli olduğunu gösteren videoya buradan ulaşabilirsiniz.

2 Replies to “Elektrik Hakkında 8 Çok Önemli, Çarpıcı Bilgi”

Düşünceleriniz bizim için değerli

%d blogcu bunu beğendi: