Elektrikli Araçlar ve 10 Dakika İçinde Şarj

Elektrikli Araçlar ve 10 Dakika İçinde Şarj Olan Akü Çalışması

“Elektrikli Araçlar ve 10 Dakika İçinde Şarj Edilebilmeleri “

Elektrikli Araçlar

Yazı içeriğimiz :

Giriş

Araba piyasasında yeni bir çağ başlatan elektrikli araçların ne kadar hızlı şarj oldukları alımlarının bir anahtarıdır.10 dakika gibi bir sürede elektrikli aracınızı tamamen şarj ettiğinizi düşünün, yolculuk sırasında küçük bir kahve molası verirken aracınız tamamen şarj oluyor, sizce de özel tekniklerle geliştirilmiş olan bu teknoloji elektrikli araç teknolojileri üzerinde yeni bir çağ açmaz mı ?

Türkiye otomobil piyasasında da yerini alan (BMW İ3, RENAULT ZOE, TESLA MODEL X vs… araçlar Türkiye’ye de satış yapmaktadır.) elektrikli araçları ve elektrikli araçlar için çığır açan bir çalışmayı detaylarıyla anlattığımız bu yazımızı okuyarak hem piller ve elektrikli araçlar hakkında bilgi sahibi olabilir hem de bu çalışma hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Tesla Model X’inizi şarj etmek için gereken 10 saati unutun. Penn State’teki araştırmacılar tarafından oluşturulan yeni bir pil, 10 dakika gibi kısa bir sürede şarjı tamamlayabilir.

Elektrikli Otomobiller Hakkında Bilgilenelim ;

10 Dakika İçinde Şarj Olan Akü

Modern elektrikli otomobiller lityum iyon pillerden oluşan bataryalar ile çalışır.

Elektrikli araçlar dahil birçok alanda harika işler çıkartan Lityum İyon Pillerinin yerini alacak yepyeni bir teknoloji olan Lityum Metal Pilleri hakkında yazmış olduğumuz yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Elektrikli otomobiller içten yanmalı motorlara sahip otomobillerden farklı olarak gücünü elektrik motorundan almakta, yakıt olarak elektrik enerjisini kullanmaktadır.

Elektrikli otomobiller bize ne sağlarlar ?

 • Yakıt tasarrufu sağlarlar.
 • Karbon emisyonunu azaltarak çevreye verilen zararı azaltırlar.
 • Sessiz çalışarak gürültü kirliliğini en aza indirirler.
 • Bakım maliyetleri düşüktür. (İçten yanmalı motora sahip olmadıkları için geleneksel araçlara göre çok daha düşük.)

Şarj olmaları için kaç volt gereklidir ?

elektrikli araçların Şarj olmaları için kaç volt gereklidir ?

Elektrikli otomobiller, üzerinde bulunan donanım sayesinde 220V ev prizinden 400V trifaze sanayi prizine kadar elektrik olan her yerden doğru ekipman ile şarj olabilir.

Ne kadar sürede şarj edilirler ?

Elektrikli otomobiller hızlı şarj istasyonlarında 2 saat ile 4 saat arası bir sürede şarj edilebilir.Standart bir ev prizinden şarj etmek ise bir gece ya da daha uzun sürebilir.

Tam şarj menzilleri ne kadardır ?

Tam şarj menzilleri ne kadardır ?

Bugün piyasada satılan elektrikli otomobillerin tek şarj ile gidebildikleri menzil, marka/modele göre 150km ile 600km arasında değişkenlik göstermektedir.

Elektrikli otomobil şarj ünitesi edinebilir miyim ?

Elektrikli otomobil sahibiyseniz ya da sahip olmayı düşünüyorsanız evinize ya da iş yerinize sadece sizin kullanımınıza özel bir şarj istasyonu kurdurabilirsiniz. Özel kullanımınıza yönelik ZES AC şarj istasyonu ile evinizde dinlenirken ya da iş yerinizde çalışırken otomobiliniz de bir yandan şarj olacaktır.

10 dakikada şarj olan araç aküleri ;

Elektrikli Araçlar ve 10 Dakika İçinde Şarj

Bir lityum araba aküsü, sadece 10 dakika şarj edildikten sonra 320 kilometrelik bir sürüşe güç verebilir.Evet sadece 10 dakikada ! Peki bu nasıl mümkün olabiliyor ?

Yüksek sıcaklıkta şarj ve Yüksek hızlı şarj

 • Piller tipik olarak aynı sıcaklıkta şarj edilir ve boşaltılır.Yüksek sıcaklık pillere zarar verir.
 • Yüksek hızlı şarj oda sıcaklığında genellikle lityumun pilin elektrotlarından birini kaplamasını veya plakalamasını, enerji akışını engellemeyi ve sonunda pili yararsız hale getirilmesine sebep olur.

Yani düşük sıcaklıklarda yüksek hızlı şarj pilin elektrotlarından birinin kaplanmasına veya plakalanmasına neden olacağından zararlıdır.Yüksek sıcaklıklarda da yüksek hızlı şarj yüksek sıcaklığın bataryaya zarar verecek olmasından dolayı zararlıdır.

“Elektrikli Araçlar ve 10 Dakika İçinde Şarj Edilebilmeleri ” yazımızda sıra yukarıda anlattığımız sorunun çözümüne geldi…

Sorunun çözümü (Geliştirilen Teknik)

Bu sorunu çözmek için Chao-Yang Wang ve University Park’taki Pensilvanya Eyalet Üniversitesi’ndeki meslektaşları, lityum pili 60 ° C’ye kadar ısıtıp tekrar soğutarak, pili sadece 10 dakikada yüksek oranda şarj etmeyi başardı.

Bu teknikte piller çok daha fazla ısıya maruz kalsalar da ısının sadece kısa bir süre uygulanmasından ve kullanılan ince nikel folyo ile akünün iç aksamını daha da koruma altına alınmasından dolayı akünün zarar görmemesi sağlandı.

 • Teknik, pillerin 60 derece Celcius’a kadar hızlı bir şekilde ısıtılmasını ve şarj döngüsü sırasında oda sıcaklığına kadar yeniden soğutulmasını içerir.
 • Ortaya koydukları pil tasarımı, bataryanın içini ısıtmak için 30 saniyeden daha az ısınan bir elektrik devresi oluşturan ince bir nikel folyo kullanarak kendi kendine ısınır.
 • Bunlara ek olarak araştırmacılar sıcaklığı arttırdıkça, folyonun pilin dışarıdan aşırı ısınmasını veya içeride başka parçaların yok edilmesini önlemeye yardımcı olduğunu buldular.
 • Ayrıca akü şarj edildikten sonra ihtiyaç duyulacak hızlı soğutma, araçta tasarlanmış soğutma sistemi kullanılarak yapılacaktır.
 • Bu sayede lityum ani artışlarının oluşmayacağını ve ısı hasarının önleneceğini bulmuşlardır.

Son dönemin en çok konuşulan elektrikli araçlarından biri olan TESLA MODEL Y’yi buradan inceleyerek hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR–> Elon Musk Hakkında Bilinmeyenler , Elektrik Hakkında Önemli Bilgiler , SpaceX’in starship roketi için yeni projesi

One Reply to “Elektrikli Araçlar ve 10 Dakika İçinde Şarj Olan Akü Çalışması”

Düşünceleriniz bizim için değerli