elektromanyetik top

Elektromanyetik Top Teknolojisi (Tufan-Sapan)

Elektromanyetik Top teknolojisi nasıl bir teknoloji ? Türkiye bu teknolojide ne durumda ? SAPAN ve TUFAN Elektromanyetik Top sistemleri…

Elektromanyetik Top (Railgun)

Filmlerde, dizilerde, bilgisayar oyunlarında karşımıza yıllardır çıkan, genellikle adını “Railgun” olarak duyduğumuz elektromanyetik silahlar artık bir hayal değil.

tufan sistemi

Bilinenin aksine elektromanyetik silah teknolojisi 200yıl öncesine kadar dayanır.İlk defa 1800lerde fransızlar tarafından yapımı denenmiştir fakat devamı gelmemiştir.

İlk kullanılabilir elektromanyetik silah prototiplerini 2000’li yılların başında amerikanlar üretmiştir.Savaş gemilerinde kullanmayı planlamışlardır.

Şu anda geleceğin teknolojisi olan Elektromanyetik Top sistemlerini geliştirmek için çalışmalarda bulunan Dünya genelinde 6 ülke bulunmaktadır.Bunlardan birisi ise Türkiye’dir.

Türkiye’de ASELSAN’ın TUFAN sistemi ve TUBİTAK SAGE ortaklığının ürettiği SAPAN adlı elektromanyetik top sistemleri Türkiye’nin elektromanyetik silah denemeleridir.

ASELSAN “TUFAN”

Top sistemlerinde mühimmatlar güdümlü veya güdümsüz olsun farketmez bir patlamayla ateşlenir.Elektromanyetik fırlatmada ise mühimmat koruyucu bir kılıfla namlu içerisine yerleştirilir ardından namlu çevresinde oluşturulan elektromanyetik dalganın itme gücüyle fırlatılır.

aselsan tufan

Bu silahlar TSK’nin kimyasal patlayıcı kullanılan(barut vs…) konvansiyonel silahlar yerine çok daha etkili silah sistemlerine sahip olmasını sağlayacak.Yani TUFAN sistemleri ateşleme için barut kullanmıyor.

Elektromanyetik top sistemleri ile 300km üzerindeki mesafelere atış yapılabilmektedir. Mühimmatlar saniyede 2500m hız ile namludan çıkıyor.Bu hız barut kulanan konvansiyonel bir silahtan yaklaşık 3 kat daha hızlı.Ayrıca bu fırlatma sistemleriyle hava savunma sistemlerinin de geliştirilebilir olduğu belirtildi.

ASELSAN tarafından geliştirilmeye devam ediliyor.

TUBİTAK-SAGE “SAPAN”

Tamamen yerli üretim olan SAPAN sistemi hava savunma sistemi olarak dizayn edilmiştir.Dünya’daki kullanım alanı genel olarak deniz kuvvetleri gemilerini düşman hava kuvvetlerinden korumaya yöneliktir.

sapan

SAPAN sisteminin attığı toplar sesin 8-10 katı bir hızda hedefine ulaşmaktadır.

TUFAN sistemi gibi elektromanyetik bir sistemle çalışır.Yani mühimmat atışını namlu ucunda oluşturulan elektromanyetik dalganın itme gücüyle fırlatır.

“SAPAN” sistemi teknolojik üstünlüğü

Füze atış hızı :

  • Alçak ve orta menzilli hava savunma füzelerinde füze atış hızları 1700 metre/sn
  • SAPAN sisteminde füze atış hızı 3000 metre/sn civarındadır.

Etkin menzil :

  • Alçak menzil hava savunma füzelerinde etkin menzil 10km
  • Orta menzil hava savunma füzelerinde etkin menzil 20km
  • SAPAN sisteminde etkin menzil 30km‘dir.
  • Barut ve patlayıcı sistemler yerine daha ucuz, güvenli, çok daha yüksek enerji miktarına sahip elektrik kullanılmaktadır.

SAPAN sistemi hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

TUFAN sistemi hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR–> Driver nedir ?

One Reply to “Elektromanyetik Top Teknolojisi (Tufan-Sapan)”

Düşünceleriniz bizim için değerli