akıllı şehir

GELECEKTEKİ AKILLI ŞEHİR

Akıllı şehir projesi bir süredir insanların zihnini meşgul eden bir düşünce. Bu düşünce dünyanın önemli şirketleri tarafından hayata geçirilmeye çalışılıyor. Toronto’da kurulmaya çalışılan halihazırda bir akıllı şehir prototipi mevcut. Bu prototip ile teknoloji ve çağdaş şehir tasarımını bir araya getirerek doğa dostu akıllı şehirlerin hayata geçirilmesi için yeni kolaylaştırıcı metotlar geliştirilmesini sağlayacak. İlk olarak 5 bin kişinin yaşamasına olanak sağlayan bu şehir Google tarafından yönetiliyor olacak. Proje çok iyi bir görünüme sahip olsa bile veriye dayalı yönetimi ne yazık ki demokratik olmayan bir yönetim ortaya çıkarıyor. Şehrin yönetiminin bir teknoloji devi olması da artı olarak bir endişe yaratmakta.

Akıllı şehirlerin ilk öncüleri aynen Toronto’da olduğu gibi birer konsept olarak yaratılıyor. Fakat sunulan tüm iyi imkanlara rağmen bu konseptlerde çok çeşitli sorunlarla karşılaşıldı. Sorunlardan en büyüğü ise bu imkanların çok pahalı olması. Toronta şehrindeki Quayside adlı fütüristik proje ile farklı bir yaklaşım ortaya kondu.Google ‘ın alt şirketlerinden olan Alphabet akıllı şehirler tasarlamak için kurduğu SideWalk Labs ve Kanada hükümetinin ortak yürüttüğü Quayside , akıllı ve doğa dostu bri proje olarak tasarlanıyor. Şimdilik birkaç endüstriyel yapı ve akıllı otopark sistemlerinden oluşan bu plan olumlu sonuç verirse birkaç yıl içinde tüm kıyı bölgesi dönüşüme uğrayacak.

Şehrin algılayıcılarla donatılacağı projede elde edilen veriler ; tasarım . teknolojik altyapı ve kent idaresinin şekillendirilmesi için kullanılacak. Solunan havanın kalitesinden gürültü seviyelerine,trafiğin durumundan enerji kullanım oranlarına kadar her şey veri tabanına işlenecek. Kaydedilen bu veriler uzmanlar tarafından yorumlanıp anında hizmete dönüştürülmesi hedefleniyor. Mesela grip sezonunda hastalığın en yaygın görüldüğü bölgede hemen acil durum araçları gönderilecek. Veriler aynı zamanda şehir tasarımı için de kullanılacak : insanların yeşil alanların yerini sevip sevmediği , marketlerin cadde üzerinde nerede açılması gerektiği vb.

Akıllı Şehirlerdeki Verilere Dayalı İşleyiş

Farz edelim ki yeni eklenen bankların yeri insanlar tarafından beğenilmedi ve rağbet görmedi. Bu durumda bankların yeri hemen daha sakin veya daha çok güneş alan bir yerle değiştiriliyor. Sorunların bu şekilde çözüldüğü akıllı şehirlerde kaos yok, tıkır tıkır işleyen bir düzen var. Konfor, güvenlik, paylaşım ve kamu hizmetlerine de kolay bir şekilde erişilebiliyor.

Bütün bunların yanında bir de teknolojik donanım kısmı var. Akıllı şehirlerdeki bütün evler akıllı ve tüm araçlar otonom yani sürücüsüz. Sadece yayalar ve bisikletliler için ayrılmış yollar bulunuyor. Aynı zamanda araç kullanmak istemeyen sürücüler için taxibotlar veya vanbotların bulunduğu merkezler var , insanlar bunlar aracılığıyla toplu taşımayı kullanıyorlar. Çöplerin toplanması , posta dağıtımı vb. işlerin neredeyse hepsinde robotlar kullanılıyor. Bu şekilde insanların kedilerine daha fazla zaman ayırması sağlanmış oluyor.

Quayside ‘de Google ‘ın bir şehir yaşam laboratuvarı kurması bekleniyor. Bunun sebebi bu yerdeki neredeyse her şeyin bir deney düzeneği gibi tasarlanmış oluşu. Tam da bu kısımda ortaya çıkan bir sorun var ki o da şu : mahremiyet kurallarının ihlal edilmesi. Bütün o verilerin elde edilmesi burada yaşayan insanların sürekli gözetim altında tutulması demek.Aynen akvaryumdaki balıklar gibi. Aynı zamanda şehir yaşamındaki bu akıllı çözümler bazı insanların hoşuna gitmeyebilir. Bir sabah uyandıklarında her zaman oturdukları kahvelerini içtikleri parkın yer değiştirdiğini görmekten ve alışkanlıklarını yerine getirememekten rahatsızlık duyabilirler. Ayrıca bu projenin bir Google imparatorluğuna dönüşebilme ihtimali de devletleri rahatsız etmekte.

Akıllı Şehirlerde Bulunacak Birkaç Farklı Proje

  • Akıllı otoparklar
  • Yeraltı çiftlikleri
  • Enerji adaları ( güneş panelleri ile)
  • Güneş enerjisi kullanan otobüsler
  • Denizlerin içinde denizleri temizleyen çöp kutuları
  • Deniz veya nehirlerde kendi kendine giden boatlar

Cern Yeni Hadron Çarpıştırıcısı İnşa Edecek! Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

Düşünceleriniz bizim için değerli