hovercraft

HOVERCRAFT

Bu araca İngilizcede hovercraft denir ve genellikle Türkçe hava yastıklı tekne olarak adlandırılır, büyük bir hava yastığına taşıt yerleştirilir ve hava kanallı bir santrifüj fandan pompalanır. Bu tip bir araç karada veya denizde sürülebilir, yükleme sırasında karada bulunabilir ve daha sonra nispeten sakin bir su akışında sürülebilir. Hava sürtünmeyi büyük ölçüde azalttığından, araç su üzerinde yüksek hızda seyahat edebilir.

Modern hovercraft fikri esas olarak İngiliz makine mühendisi Sir Christopher Cockrell ile ilgilidir. Cockerell’in grubu yastığı korumak için ilk hava halkasını kullanan, başarılı bir etek geliştiren ilk kişi ve sürekli olarak kullanılabilecek pratik bir alet gösteren ilk gruptu.

Sir Christopher Cockerell, Saunders Roe Nautical One (SRN1) olarak adlandırdığı ilk ticari hovercraft’ı tasarladı. Bir hovercraft fikri 1953’te önerilmiş olsa da, önce uçağı üç kişiyle (kendisi de dahil) Haziran 1959’da saatte 46 kilometre hızla test etti. Kerrell geminin etrafındaki dar tünele hava pompaladı. Bu hava daha sonra teknenin merkezinden boşaltılır ve teknenin ağırlığını desteklemek için yeterli basınç uygulanarak teknenin suya dokunmadan durmasına izin verilir.

GÜNDELİK HAYATTA KULLANIMI


Finlandiya’da küçük hovercraftlar deniz kurtarma ve rasputitsa (“çamur mevsimi”) sırasında takımadalarda irtibat araçları olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. İngiltere’de Burnham-on-Sea Area Kurtarma Botunun (BARB) hoverkraftları insanları Bridgwater Körfezi’ndeki kalın çamurdan kurtarmak için kullanılır. Avon İtfaiye ve Kurtarma Servisi, İngiltere’de bir hovercraft işleten ilk Yerel Otorite itfaiye hizmeti oldu. İç seller sırasında Weston-super-Mare’den insanları kalın çamurdan kurtarmak için kullanılır. Bir Griffon kurtarma Hovercraft, İskoçya’daki Dundee Havalimanı’ndaki Havaalanı İtfaiye Hizmeti ile birkaç yıldır kullanılmaktadır. Tay Haliç’e iniş yapması durumunda kullanılır. ABD / Kanada Büyük Gölleri çevresindeki çok sayıda itfaiyeci, su ve buz kurtarma için hoverkraft işletiyor, genellikle buz kıyılarında buz kırıldığında sıkışan buz balıkçılar. Kanada Sahil Güvenlik hafif buz kırmak için hovercraft kullanır.

Bugün, büyük bir ticari hovercraft İngiliz Kanalı’nı yarım saatten daha kısa bir sürede geçebilir. Ordu bu araçları insanları ve ekipmanları taşımak için kullandığında, petrol şirketleri araçları sondaj ekipmanlarını ulaşılması zor yerlere taşımak için kullanıyor. Bu araçlar aynı zamanda sulak alanlarda, sazlıklarda ve bataklıklarda yüzey çevresindeki doğal yaşam alanlarına zarar vermeden araç sürebilirler.

5G nedir ? Özellikleri nelerdir ? Ne zaman kullanılacak ?

2 Replies to “HOVERCRAFT”

  1. Geri bildirim: UÇAN ARABA - BlueTekno

Düşünceleriniz bizim için değerli