İlk Cep Uydumuz “Grizu-263A”

Bildiğiniz üzere, ülkemiz uzay yarışının içinde çok gerilerde. Ama bu durumu düzeltmek isteyenler de çıkmıyor değil. Bunlardan birisi de Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinden Uzay Takımı. İlk cep uydumuzun fırlatılması için SpaceX şirketiyle anlaşan Uzay Takımı, yıl sonunda uyduyu Yeni Zelanda’dan Falcon9 roketiyle göndermeyi planlıyor. Bu ilk cep uydumuz aynı zamanda, 1992 yılında Zonguldak’ta grizu patlamasında ölen 263 madencinin isimlerini “Madenin Derinliklerinden, Uzayın Derinliklerine” sloganıyla taşıyacak.

NASA tarafından desteklenen “Cansat Competition” adlı yarışmada 2018 ve 2019 yıllarında üst üste iki kez Dünya ikinciliği elde eden Uzay Takımı, geçen yıl düzenlenen TEKNOFEST’te de şampiyonluğa ulaştı. İlk cep uydumuzun, Türkiyeyi uzay yarışının içinde çok farklı bir noktaya getireceği belirtiliyor. Peki, bu cep uydusu nedir, özellikleri nelerdir? Biraz inceleyelim.

CEP UYDUSU (POCKETQUBE) NEDİR?

Cep uydusu, uydunun 5*5*5 şeklinde minimalize hale getirilerek ve 250 gramdan fazla olmayan bir minyatür uydu çeşididir. İlk olarak 2009’da Amerika’da Morehead State University ve Kentucky Space ortak çalışması ile üniversitelerin de uzayda araştırma ve çalışma yapmaları için üretilmiştir. Bunun sebebi ise üretim maliyetinin normal uyduya göre daha düşük olmasıdır. Günümüzde ise önde gelen şirketler Fossa Systems ve Alba Orbital’dir. Alba Orbital aynı zamanda Grizu-263A’nın uzaya fırlatılması için SpaceX ile anlaşılmasına aracılık etmiştir.

Uydu, bazı uyduların aksine Dünya’nın alt yörüngesine gönderilir.

Grizu-263A

Uydu misyonu bakımından dünyada ilk olması beklenen uydu, eğer ilerde başarılı olursa yurt dışına ihraç edilme potansiyeli yüksek bir ürün. Grizu 263-A dört alt sistemden oluşuyor: yerleşik bilgisayar(OBC), elektrik-güç(EPS), haberleşme(COMM), pasif manyetik stabilizasyon(PMAC). Öncelikli hedef, bu kadar küçük bir uydunun uzay ve Dünya arasında sağlıklı bir şekilde haberleşme sağlayarak alt sistemlerin testlerini gerçekleştimek ve pasif manyetik stabilizasyon alt sistemiyle yörüngede kalmasını sağlayabilmek.

Grizu-263A’nın dört alt sistemi ne anlama gelmektedir ve ne işe yarar?

OBC NEDİR?

“On-Board Computer” kelimesinin kısaltması olan OBC, uydunun beynidir. Uydunun kontrolü, verilerin işlenmesi,veri paketlerinin yönetimi gibi birçok görevi vardır.

EPS NEDİR?

“Electronic Power System” kelimesinin baş harflerinden oluşan EPS, uydunun çalışması için güç üretir, depolar ve gücü gereken yerlere dağıtır. Güç, güneş enerjisi panelleri aracılığı ile üretilir ve doğrudan güç transferi metoduyla gerekli yerlere ulaşır.

COMM NEDİR?

“Communication” kelimesinin kısaltması olan COMM, uzay ile dünya arasındaki iletişimi sağlayacak olan haberleşme sistemidir.

PMAC NEDİR?

“Passive Magnetic Attitude Control” kelimesinin kısaltılmış hali olan PMAC, elektriksel veya yazılımsal bir bileşen içermeyen kontrol sistemidir. Düşük enerji harcaması ve basitliği, tek seferlik görevler için yörünge sistemi arızası hatasını azaltır.

Uzay Takımı’nın bu başarısı diğer uzay girişimcilerimize de örnek olması dileğiyle..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILARIMIZ–> Elon Musk Hakkında 8 Bilinmeyen, Onlarca İlkin Sahibi SpaceX,

Uzay Takımı’nın sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

2 Replies to “İlk Cep Uydumuz “Grizu-263A””

Düşünceleriniz bizim için değerli