İlk Türk Unicorn Şirketi

İlk Türk Unicorn Şirketi ‘Peak Games’

Zynga Games, “İlk Türk Unicorn Şirketi” Peak Games’i 1.8 milyar dolara satın aldı. Evet,tam 1.8 milyar dolar! Böylelikle Türkiye Cumhuriyetinin ilk unicornu, Teknoloji Bakanı Sayın Varank’ın deyimiyle ilk “Turcorn” Peak Games oldu. Biz de “Bu başarının altında neler yatıyor?” konusunu biraz irdeleyelim.

Öncelikle, Unicorn ne demek? Unicorn, girişimcilik literatüründe, değeri 1 milyar doları aşan şirket anlamına gelmektedir. Şu anda Dünya üzerinde 400’den fazla unicorn olduğu bilinmektedir. Bu terimi ilk kullanan ise Amerikalı ünlü yatırımcı Aileen Lee.

Unicornun ne olduğunu öğrendiysek Peak Games’in altında yatan başarıya bakalım.

Peak Games’in Kuruluşu

“İlk Türk Unicorn Şirketi” Peak Games’in macerası 2010 yılında Moda’da bir apartman dairesinde, daha önce farklı büyük girişim şirketleri kuran Sidar Şahin tarafından kurulur. Kısa zamanda piyasaya sürdüğü kaliteli oyunlarla yerli ve yabancı yatırımların radarına girmeye başlar. 2011’de ise ilk yatırımını 5 milyon dolar olarak Avrupalı yatırım fonu olan Earlybird Venture Capital’den alır. Ardından Belçika merkezli Hummingbird Ventures’dan 1.5 milyon dolar daha yatırım alır. Bu iki şirket, şu ana kadar yapmış olduğu yatırımlarla yaklaşık olarak şirketin %60’ına sahiptir. Şirket, henüz ilk senesinde toplamda 70 milyon dolar yatırım alır ve bu Türkiye girişimcilik ekosisteminde nadir olarak görülen bir olaydır.

Peak Games Reklamı

Oyun şirketi, 2015 yılında 41 ulusal kanala aynı anda verdiği reklamla dikkatleri üzerine çekmişti. Benim o reklamı izlediğimde en çok dikkatimi çeken “deneyim” kelimesinin birkaç defa yanlış yazılıp büyük harflerle “DENEYEN” yazılmasıydı. Normal Türk şirketlerinden çok farklı şekilde düşündüğü belli olan bu şirketin başarısının ardındaki sır, acaba bu olabilir mi?

Gelgelelim, bu reklamın benzerini Audi adlı otomobil markası 2017 yılında yayınlamıştır. Tabii ki de bu durum birçok kesimin tepkisini çeker.

AUDI’nin daha önce yayınladığı o reklama buradan ulaşabilirsiniz.

Hasbro Davası

Şirket, 2015 yılının başında Toy Blast adlı bir oyun yayınlar. Bu oyun 2016 yılı sonunda ABD’de “En Fazla Ciro Yapan ve En Çok Kullanıcıya Ulaşan İlk 10 Oyun” listesine girmeyi başarır. Bu başarıyı gören Hasbro ,bildiğiniz üzere kendisi şekerleme markasıdır, oyunun bir benzerini “My Little Pony:Puzzle Party” adı altında çıkarır. Bunun üzerine ABD’de telif davası açılır Hasbroya karşı ve taraflar uzlaşmaya vararak Hasbro, oyununu kaldırır.

Zynga ve Peak

Aslında iki şirket arasındaki ilk anlaşma 2017 yılına kadar dayanıyor. O dönem Peak; Spades Plus, Gin Rummy Plus ve 101 Okey Plus gibi kart oyunlarını 100 milyon dolar nakit karşılığında Zyngaya devretmişti. Şimdi ise şirketin tamamı Zynga tarafında satın alındı ve Zynga’nın hisseleri 8 yılın zirvesini gördü. Bu birleşmeyle iki şirket, daha güçlü ve hızlı büyüyeceğe benziyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR–> Dijital Yargıçlar , 8 Favori Chrome Eklentisi , Kulaklık alırken dikkat edilmesi gereken 8 önemli nokta

Zynga Games’in sitesine buradan ulaşarak oyunlarını inceleyebilirsiniz.

One Reply to “İlk Türk Unicorn Şirketi ‘Peak Games’”

Düşünceleriniz bizim için değerli