insansı robot

İNSANSI ROBOT

İnsansı robot dediğimiz şey vücut şekli bir insan vücuduna benzeyen bir robottur. İnsansı tasarımın benimsenmesi; insanlar tarafından kullanılan araçlar ve çevre ile iletişim gibi fonksiyonel amaçlar için, deneysel amaçlar (örneğin, iki ayaklı hareketin gelişimi) veya başka amaçlar için kullanılabilir. Genel olarak insansı robotların bir başı, bir gövdesi, iki kolu ve iki bacağı vardır. Bazı insansı robotlar, tıpkı bel gibi insan vücudunun bir kısmını simüle ederek yapılabilir. Bazı insansı robotlar, ağız ve gözler gibi uzuvlarla yüz ifadeleri üretebilen gelişmiş kafalara ve yüz kaslarına sahip olabilir. Özellikle görünüşte ve işlevde bir insana benzeyen bir robot android olarak adlandırılır.

KULLANIM AMAÇLARI

İnsansı robotlar birçok disiplinde araştırma aracı olarak kullanılmaktadır. İnsan vücudunun (biyomekanik) yapısını ve davranışını anlamak isteyen araştırmacılar insansı robotlar üretmeli ve incelemelidir. Öte yandan, insan vücudunu taklit etmeye çalışmak insan vücudunu daha iyi anlayabilir.

İnsansı robot denince akla ilk gelen isimlerden biri Boston Dynamics firması. Boston Dynamics özellikle insansı robot Atlas ile dikkatleri üzerine çekiyor. Atlas ve modeli, dünyadaki en gelişmiş insansı robottur ve genellikle sıkı testler gerektirir, bu yüzden gündemdedir. Diğer robotlar gibi Boston Dynamics de modelin nasıl dengelendiğini göstermek için bilim adamları Atlas’a ciddi şekilde vuruyor.Firmanın bunu yaparken merak ettiği asıl şey Atlas’ın her koşulda insanlara zarar verip vermeyeceğini görmek. Ama Atlas bu deneyimden bıktıysa ve kendi benliğiyle karşılık verirse ne olur?

Atlas, bilim adamları tarafından yapılan testin başından sonuna kadar ciddi şekilde alay edildi ve dövüldü, ikinci dakikadan sonra telleri aldı ve deneyimine iyi bir cevap verdi . Bu araştırma, herkesin en gerçekçi şekilde hayalini kurduğu bir olay sunuyor. Şimdi, yapay zeka sistemlerinin geliştirilmesi ile, bu ilginç sürecin gelecekte ortaya çıkması muhtemeldir. Elimizde bu araştırmanın bir de videosu var. İzlemek için yazımızın en altındaki videoya tıklayıp izleyebilirsiniz.

Robot halen geliştirilme aşamasındadır. Şirket ağırlıklı olarak son dönemde Spot’u önerdi. Çünkü herhangi bir aksilik yoksa Spot, yıl sonundan önce müşterilerle ticari olarak karşılaşacak. Robotu birçok alanda aktif olarak test ettikleri (paket taşımacılığı, muayene, vb.) ve şirketin Spot’un piyasaya sürülmesi için ciddi hazırlıklar yaptığı görülüyor. Bütün bu gelişmeler de robot dünyası ve Boston Dynamics için kritik öneme sahiptir. Dış tasarımı ve hareketi nedeniyle robot bir köpeğe benzer, sessizce çalışabilir ve yüksek hareket kabiliyetine sahiptir.

İnsansı robotların ileride hayatımızı ne ölçüde etkileyeceği şu an pek öngörülemiyor fakat bazı bilim adamlarının bu konuda insan türü için ciddi kıyamet senaryoları mevcut. Hepimizin merak ettiği bu soruların cevaplarını yakında öğrenicez.

Uçan araba nedir? Hakkında tüm merak edilenler

One Reply to “İNSANSI ROBOT”

  1. Geri bildirim: 3 D YAZICILAR - BlueTekno

Düşünceleriniz bizim için değerli