İnternet Hızını Arttırmak için 8 Basit Yöntem

Koronovirüs sebebiyle evde kalma süremiz ciddi bir oranda arttı. Bu dönemde vaktimizin çoğunu internete harcıyoruz. Özellikle sosyal medya, Netflix ve online eğitim gibi platformlar sebebiyle internet kullanımımız büyük oranda arttı. Bu sebeplerle de internet hızımızda büyük bir düşüş yaşandı. Peki bu süreçte mağdur olmamak ve internet hızını arttırmak için neler yapabiliriz?

  • Wifi Yerine Kablolu Bağlantı Kullanın
  • Video İzleme Kalitenizi Düşürün
  • Sık Sık Wifi Şifrenizi Değiştirin
  • Kısa Bir İnternet Kablosu Kullanın
  • Band Genişliği Yüksek Bir Modem Seçin
  • Virüs Temizleme Programı Kullanın
  • İzlemek İstediklerinizi İndirin
  • Modeminizle Aranızdaki Mesafeyi Kısaltın

İşte Size İnternet Hızınızı Arttıracak 8 Pratik Yöntem

İnternet hızınızı arttıracak yönetemler

1. Wifi Yerine Kablolu Bağlantı Kullanın

     İnternet bağlantınızı arttıracak en iyi yöntemlerden biri internet kablosu kullanmaktır. Kablolu bağlantı sayesinde internetle aranızdaki tüm engelleri kaldırabilir ve hızlı bir internetin keyfini çıkarabilirsiniz. Bu sayede indirme hızını da iki ya da üç katına çıkarabilirsiniz.

İnternet hızınızı arttıracak yöntemler

     İkisi arasındaki farkı kendi gözlerinizle görmek için internet hızını buradan ölçebilirsiniz. İkisini de deneyin ve şaşırmaya hazır olun.

2. Video İzleme Kalitenizi Düşürün

     Video kalitemiz genellikle internet hızımıza göre izlediğimiz platformda otomatik olarak belirlenir ve genellikle mümkün olan en yüksek kalitede açılır videolar. Biri internetten bir şeyler izlerken aynı modemi kullanan diğer kullanıcılar bu durumdan olumsuz etkilenir. Bu mağduriyeti ortadan kaldırmak için video kalitenizi kendiniz belirleyin ve genellikle 480p ve 720p seçeneklerinden birini seçin.

İnternet hızınızı arttıracak yöntemler

3. Sık Sık Wifi Şifrenizi Değiştirin

      Bir modemi üç kişi kullandığınızı sanırsınız ama genellikle o hiçbir zaman üç değildir. Üst katınızdaki komşunuz ya da hemen yanınızdaki dükkânda Wifi bağlatınız kullanılıyor olabilir. Elbette ki bu pek kötü bir şey değil ancak eğer sürekli internetinizin yavaşlığından yakınıyorsanız bu kaçak kullanıcıları ortadan kaldırmak için Wifi şifrenizi değiştirebilirsiniz.

İnternet hızınızı arttıracak yöntemler

    İnternette Wifi şifresini kırmak için kullanılan birçok program vardır. Bunun için internet şifrenizi iki- üç haftada bir değiştirmenizi öneririz.

Önemli Not: Kötü amaçlı bazı insanlar internet bağlantınızı kullanarak yasa dışı bazı işler yapabilirler. Özellikle herkese açık internet bağlantısı kullanırken kimlik ya da kart bilgilerinizi paylaşmayın. Lütfen güvenliğiniz için güçlü bir parola oluşturun ve güvenmediğiniz kişilerle bu şifrenizi paylaşmayın.

4. Kısa Bir İnternet Kablosu Kullanın

   Aradaki mesafe ne kadar kısa olursa bitiş çizgisine ulaşmanız o kadar çabuk olur.  Siz siz olun bağlantı kablonuzu elinizden geldiğince kısa tutmaya çalışın.

İnternet hızınızı arttıracak yöntemler

5. Band Genişliği Yüksek Bir Modem Seçin

İyi bir band genişliği sayesinde kaliteli bir internet deneyiminiz olur.  Eğer son zamanlarda çıkan bir internet sağlayıcı aldıysanız genellikle 2.4 GHz ve 5 Ghz bantlarına sahiptir.

2.4 GHz: Kapsama alanı yüksek ancak internet hızı düşük bant seçeneğidir.

5 GHz: Daha az kapsama alanına sahip ancak verilerinizi yüksek hızda iletmenizi sağlar.

İnternet hızınızı arttıracak yöntemler

   Band genişliği internet hızınız doğrudan etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Doğru band ayarı sayesinde internet bağlantınızı daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

6. Virüs Temizleme Programı Kullanın

     Virüsler başımızın belası! Hem normal hayatımızda hem de dijital hayatımızda sürekli karşımıza yeni sorunlar çıkarırlar. Maalesef internet hızımızı da olumsuz etkiliyorlar. Ancak bu onların yol açtığı basit bir problem aslında. Virüsler elektronik cihazlarınıza zarar verir: bilgisayarınızın yavaşlaması, verilerinizin silinmesi ya da çalınması yalnıza birkaç problemleridir.

İnternet hızınızı arttıracak yöntemler

Tüm bu etkilerden korunmak e internet hızınızı artırmak istiyorsanız ESET NOD32 gibi virüs programları kullanın.

7. İzlemek İstediklerinizi İndirin

Hepimizin genellikle dizi ya da film izlediği belli bir saat aralığı vardır. Bu aralıkta herkesin aynı anda internete yüklenmesi bağlantınızı büyük bir oranda yavaşlatır.

İnternet hızınızı arttıracak yöntemler

İşte size işinize yarayacak çok basit bir tavsiye; izleyeceklerinizi önceden indirin. Sabah ya da öğlen saatlerinde internet kullanımı daha azdır. İzleyeceklerinizi basitçe planlayın ve bu saatlerde indirin. Böylece problem yaşamadan dizi izleme köşenize kurulun ve keyfini çıkarın.

8. Modeminizle Aranızdaki Mesafeyi Kısaltın

Malumunuz internet bağlayıcımıza telefonlarımızı kabloyla bağlayamıyoruz ve modem bir odada durduğu için diğer odalardan kabloyla bağlanmak sıkıntı oluyor. Modeminizin band genişliğine göre ne kadar yakınında olursanız internetiniz o denli hızlı olur.

İnternet hızınızı arttıracak yöntemler

İnternet hızını arttırmak bu basit yöntemlere mümkün. Sizde bu pratik yöntemlerle bağlantınızı mükemmelleştirin.

Bunu da sevebilirsiniz –> https://bluetekno.com/anakart-mainboard-nedir-ozellikleri-nelerdir/

One Reply to “İnternet Hızını Arttırmak için 8 Basit Yöntem”

  1. Geri bildirim: BİTCOİN - BlueTekno

Düşünceleriniz bizim için değerli