işlemci nedir

İşlemci Nedir ? Özellikleri Nelerdir ? Nasıl Çalışır ?

İşlemci Nedir ? İşlemciye CPU(Central Processing Unit)‘da denir. Türkçe’si merkezi işlem birimidir. 1970’li yıllarda ilk mikro işlemci üretimleri yapılmıştır.İlk mikro işlemci 1970 yılında INTEL tarafından “INTEL 4004” adıyla piyasaya sürülmüştür.

işlemcinin özellikleri

İşlemcinin Görevi Nedir ?

İşlemci Nedir ? sorusunu cevapladık şimdi ise işlemcinin görevlerinden bahsedelim.İşlemcilere bilgisayarların beyni diyebiliriz.Yani bilgisayarlardaki işlemleri gerçekleştiren ve gerekli yerlere veri akışını sağlayan bilgisayarın en önemli donanım aygıtlarından biridir.

Bilgisayarlar üzerinde yaptığımız her işlem mutlaka işlemciye (CPU) uğrar.

Ayrıca işlemci sadece bilgisayarda bulunmaz.Televizyondan bulaşık makinesine kadar birçok elektronik cihazda yer almaktadır.Elektronik devrelerdeki tüm veri akışlarını işlemciler sağlar.

Elektronik cihazların devreleri ne kadar kapsamlı ve karmaşıksa işlemcileri de o kadar güçlü olmak zorundadır.Bu yüzden telefonlarda veya bilgisayarlarda bulunan işlemciler televizyon kumandasında bulunanlara göre çok daha güçlüdür.

Aslında CPU mikro işlemciler için kullanılan bir terimdir fakat günümüzde çok büyük bir oranla elektronik cihazlarda mikro işlemciler kullanıldığı için zamanlar CPU genel anlamda kullanılan bir ifade haline gelmiştir.

İşlemcilerin Yapısı ve Çalışma Prensibi

İşlemciler milyonlarca transistörün bir araya gelmesiyle oluşurlar.Bu transistörler slikon bir çipin üzerinde bir araya getirilmiştir.

İşlemci üzerinde ne kadar çok transistör bulunursa işlemci o kadar hızlı çalışır.Transistörler yarı iletken malzemelerdir.

Elektrik sinyalleri bu transistörlerden geçerek matematiksel işlemlere dönüştürülür.

İşlemcilerin mekanik parçaları bulunmaz, entegre devrelerdir.

İşlemcilerin kodlama sistemleri de tabiki bilgisayarlarımızın kodlama sistemi olan makine dilidir. Makine dili 0 ve 1’lerden oluşan ikili sistemi kullanan bilgisayarların programlama dilidir.(Makine dili düşük seviyeli bir programlama dilidir yani makinelerin anlayabileceği dildir.)

  • Matematiksel işlemleri ALU(Aritmetik ve Mantıksal İşlem Birimi) denen işlemci donanım birimi yapar.ALU’su fonksiyonlu olan işlemciler çok daha değerli işlemcilerdir.
  • İşlemcilerin komut çözücü bölümleri bulunur.Bu bölümler işlemcilerin vereceği komutların çalışması için gerekli işlemleri gerçekleştirir.
  • Ayrıca veriler işlenmeden önce kısa süreli hafıza sağlayan işlemcilerin kaydediciler adlı bölümünde bir süre geçici olarak bekletilir.
  • Daha sonra veri yollarıyla işlemci komutları diğer donanım birimlerine iletilir.
  • Özetlemek gerekirse elektrik sinyalleri işlemcilerin üzerinde bulunan yarı iletken malzemelere ulaşır ve burada ikili sayı sistemini kullanarak istenilen görevlerin yerine getirilmesini sağlar.Bunu yaparken işlemcilerin komut listelerinden faydalanılır.Tüm komutlar matematiksel işlemlerle sağlanmaktadır.
işlemcilerin yapısı

İşlemci Çekirdek Sayısı Ne Anlam İfade Eder ?

Piyasada 2 çekirdekli(dual-core), 4 çekirdekli(quad-core), 8 çekirdekli(octa-core), gibi işlemci çeşitleri bulunuyor peki bunlar ne anlam ifade ediyor ?

İşlemci çekirdeklerinin sayısının fazla olması bilgisayarların aynı anda daha fazla işlemi yapabilmeleri anlamına gelir yani işlemci çekirdek sayısı işlemci hızını doğrudan etkileyen önemli bir faktördür.

32 bit 64 bit işlemci farkı

64 bit işlemciler birden fazla çekirdeğe sahiptir bu yüzden tek çekirdeği olan 32 bit işlemcilere göre çok daha hızlı çalışırlar.Ayrıca destekledikleri RAM boyutları açısından da 64 bit işlemciler 32 bit işlemcileri geride bırakmaktadır.

İşlemci fiyatlarını buradan inceleyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR–>RAM nedir?, Anakart nedir?, Hard Disk nedir?

Düşünceleriniz bizim için değerli