kendini onarabilen madde

KENDİNİ ONARAN MALZEMELER

Bilim dünyası yakın zamanda keşfedilen bir buluşla ayağa kalktı. Bilim insanları tıpkı insan cildi gibi kendini onaran malzemeler keşfetti. Ne kadar hiçbir şeyin sonsuza kadar dayanmadığı söylense de bu, kullandığımız çoğu ürünün malzemesi olan plastik için geçerli bir durum. Yorgunluk ve çevresel şartlardan kaynaklanan hasar, plastikleri zayıflatan mikroskobik delikler oluşturur ve onları günlük hayatın zorluklarına daha dayanıklı kılar. Bu nedenle, ürün ömrü sınırlıdır ve pahalı ürünler sürekli bakım ve onarımdan geçmelidir. Kendini onaran malzemeler ise birkaç farklı yolla kendini toparlayabilir.

Kendi kendine onarım, yapıya zarar veren mikro çatlaklar seviyesinde değil, çok daha küçük bir moleküler düzeyde gerçekleşir. Hasar genellikle plastikteki kimyasal değişikliklerden kaynaklandığından, kimyasal reaksiyonu tersine çevirerek hasar tersine çevrilebilir. Yani mantıken kimyasal tepkimeleri tersine döndürmek zararı da geri alabilir.

Kendiliğinden iyileşen plastiğin tasarımı, aşınmasına neden olan reaksiyonu tersine çevirmeyi mümkün kılar. Daha sonra göreceğimiz harici yöntemlerin aksine, malzemeyi ısıtmak için kimyasal reaksiyonu başlatmak için bazı manuel müdahaleler gerekebilir. Dış yöntemler çok farklıdır ve çatlaklar manuel müdahale olmadan farklı şekillerde tamir edilebilir. Aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi, birçok yöntem vardır, ancak ortak bir şeyleri vardır: küçük çatlaklar plastiklerin sağlığını tehdit eder, etkileşir ve yeni plastik oluşturan kimyasalların salınmasına izin verir, böylece zararlı çatlakları doldurur.

Kendini onarma yöntemleri

Plastiklere kendini onarma özelliği kazandıran 3 farklı yöntem vardır:

1-Gömülü kapsüller

Üretim işlemi sırasında, onarım maddeleri içeren mikrokapsüller plastiğin içine yerleştirilir. Mikro çatlakların oluşumu sırasında, kapsül kırılır ve onarım maddesi plastik içindeki katalizör ile karışır. Bu kimyasal reaksiyon ayrıca çatlak doldurucu plastik üretir.

2-Vasküler yaklaşım

Kapsüllerin dezavantajı, kimyasallar tükendikten sonra onarılamamasıdır. Vasküler yaklaşım benzerdir, ancak kimyasallar basınçlı rezervuara bağlı tüpten gelir, bu nedenle sonraki bakım için de kullanılırlar.

3-Dahili kendini onarım

Dahili kendi kendini iyileştiren plastikler mikro çatlakların gelişimine tepki göstermez, ancak bu çatlaklara neden olan kimyasal reaksiyonları tersine çevirir. Bu ters reaksiyonun manuel olarak başlatılması gerekir (muhtemelen ısıtılarak), bu nedenle kırık kimyasal bağlar onarılabilir.

Elon Musk hakkında ilginizi çekebilecek 8 şey nedr? İşte Elon Musk hakkında bilinmeyenler

Düşünceleriniz bizim için değerli