kulaklık alırken dikkat

Kulaklık alırken dikkat edilmesi gereken 8 önemli nokta

Kulaklık alırken dikkat edilmesi gereken birçok önemli noktayı sizler için maddeledik. Seçimlerinizi yaparken size yol gösterecek bu maddelerle en doğru tercihi yapabilmeniz temennisiyle…

Kulaklık alırken dikkat

1-) Kulaklık kullanma amacınızı belirleyin

Bir çok insan kulaklık aldıktan sonra o kulaklığın aslında kendileri için uygun olmadığını anlayarak pişman olmaktadır.Bunun için kulaklığınızı ne için almak istediğinizi belirlemeyi kendinize ilk iş olarak belirlemelisiniz.

Hangi modeli tercih etmelisiniz

  • Eğer şarj konusu sizin için büyük bir problem olucaksa bluetoothlu kulaklıkları tercih etmeyin veya son zamanlarda piyasaya sürülen kısa şarj ile uzun süre şarjı giden modelleri tercih etmenizi öneririz.
  • Eğer toplu ortamlarda, gürültülü ortamlarda kullanacaksanız kulak kapsayıcı kulak üstü kulaklık modellerini rahatlıkla tercih edebilirsiniz.Ayrıca aktif gürültü önleme sistemi olan modellerini tercih etmek de size avantaj sağlayacaktır.
  • Eğer dışarıdaki sesleri de biraz olsun duyayım, Dünya’dan tamamen kopmayım diyorsanız kulak üstü kulaklık modellerini tercih edebilirsiniz .
  • Ayrıca bluetooth’lu modellerinin mikrofon konusunda yetersiz olduğunu söylemek gerekir.Çok fazla telefon konuşması yapıyorsanız bu modelleri tercih etmek pek de doğru bir karar olmayabilir.Bunun yerine boyuna asmalı kulaklık modelleri gibi kulak içi kablolu modeller tercih edebilirsiniz.
  • Kulak içi kulaklıkların özellikle yüksek ses derecelerinde kulak zarına zarar verdiğini bilmeniz gerekir.Ayrıca direk kulak içiyle temas halinde olduğu için temizliğine çok dikkat edilmesi gerekir.
Kulaklık alacaklar dikkat

2-) Frekans Aralığı

Kulaklık alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da şüphesiz kulaklığın frekans aralığıdır.

Bu maddeye birçok kullanıcının ne anlam ifade ettiğini bilmedikleri için itibar etmediklerini söylemek mümkündür.

Kulaklık frekans aralığı ne kadar fazla ise kulaklıktan o kadar kaliteli ses gelir.Sebebi kulaklığın frekans çeşitliliği sağlayacak olmasıdır.

3-) Ses Hassasiyeti (db)

Db kulaklığın elektriksel enerjiyi ne kadar ses enerjisine çevirdiğini gösteren bir büyüklük birimidir.Genel olarak kulak içi kulaklık 103-104db‘dir.Kulak çevreleyen kulaklıklarda ise bu değer 125 db e kadar çıkmaktadır.Daha fazlası kulağınıza zarar verebilir.Çok yüksek db değerine sahip kulaklıkların ses seviyesi düşük ayarlarda kullanılması önerilmektedir.(Her 3db 2 kat fazla ses enerjisi anlamına gelir.)

Kulaklık özellikleri

4-) Empedans Değeri

Empedans kulaklığın iç direncidir.Güç düzeyinin bir başka ifadesidir. Yükseldikçe kulaklığın verdiği sesin şiddeti artar fakat güç tüketimi de artar.16,32,64 gibi değerlere sahiptir.Telefonlarda 16 değerine sahip kulaklıklar verimli kulaklıklardır.

5-) Deneyin !

Her insan aynı kulaklığı taktığında aynı duyguları paylaşmayabilir. Herkesin ses hassasiyeti birbirinden farklıdır.Size harika gelen kulaklıklar başkalarında işe yaramaz algısı oluşturabilir.

Bu yüzden veriler sadece size ışık tutar bir kulaklık almadan önce onu denemek ise sizin için en güvenli yoldur.

6-) Tasarım

Alacağınız kulaklık sizin estetik anlayışınıza uygun olmalı fakat tasarım dediğimizde sadece bir kulaklığın dış görünüşünün şık olup olmaması anlaşılmasın ayrıca kulaklığın kulağınıza güzel oturup oturmaması da bir tasarım konusudur.Bu maddemiz özellikle kulak içi kulaklık alırken denemenin önemini vurgulamaktadır

Kulaklık çeşitleri

7-) Bağlantı Teknolojileri (Bluetooth’lu kulaklıklar için)

Artık bluetooth 3.0 teknolojisinin yerini bluetooth 4.0 ve hatta 4.1 teknolojisi aldı.Yeni çıkan teknolojileri tercih etmek kulaklıklarınıza daha net bir ses aktarımı sağlayarak müzik zevkinizi çok daha güzel hale getirecektir.

😎 Pil Ömrü (Bluetooth’lu kulaklıklar için)

Birçoğumuz her gün telefonlarımızı şarj ediyoruz ve hep şarjı daha uzun gidebilen daha güçlü bataryalara sahip telefonları tercih etmeye çalışıyoruz.Aynını bluetooth kulaklıklar için yapmalıyız.Ayrıca almayı düşündüğünüz kulaklığın şarj kutusunun da kulaklığa ne kadar şarj sağlayabileceğini öğrenmelisiniz.

Piyasaya son dönemlerde kablosuz şarj desteği sunan veya şarjı 16 saatlerin üzerinde dayanan kulaklıklar sürülmüştür.

Buradan kulaklık çeşitlerini ve fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Güzel bir tercih yapmanız dileğiyle 🙂

Dikkatinizi çekebilir –> 8 favori chrome eklentisi , RAM nedir

6 Replies to “Kulaklık alırken dikkat edilmesi gereken 8 önemli nokta”

  1. Binlerce çeşit kulaklık tipi ve çeşidi var ve her birini farklı bir amaç için kullanıyoruz: oyun oynamak için farklı, yürüyüş yaparken farklı, günlük hayatta farklı… Bu karmaşıklık içinde extradan birçok model ve marka arasında kalıyoruz. Yazınız için teşekkür ediyorum. Bu kargaşaya küçük de olsa bi ışık tutuyor.

Düşünceleriniz bizim için değerli

%d blogcu bunu beğendi: