otonom araç

OTONOM ARAÇLAR

Otonom araçlar artık hayal değil.Robot araçlar, sürücüsüz araçlar olarak da bilinen otonom taşıtlar çevrelerini algılayabilen araçlardır. Aynı zamanda insan gücü gerektirmeden sürebilen otomobillerdir. Gelecekte daha da yaygınlaşacağı düşünülen otonom araçlar yavaş yavaş hayatımıza entegre olmaya ve yayılmaya başladı.

TARİHÇESİ

Şimdiden dünyaca ünlü birçok şirket otonom araç üretme yarışına girdi. Otonom araç fikri ilk kez 1939 yılında New York Dünya Fuarı ‘nda General Motors firması tarafından halka tanıtıldı. 50’li ve 60’lı yıllarda bu konuda testler ve denemeler yapıldı fakat başarılı olamadılar. İnsanlar bu fikri o kadar istemiştiler ki bu fikri konu alan kara şimşek ,arabalar vb. filmler yaptılar. Ancak 80’li yıllarda Mercedes firması bu hayali gerçeğe dönüştürene kadar bütün otonom araç denemeleri başarısız oldu. Mercedes ‘in yapmış olduğu bu araç trafiğe kapalı alanda 63 km/h hıza ulaşmayı başardı. Bu konuda en donanımlı otonom araçlar 2010’lu yıllarda yapılmıştır.

OTONOM ARAÇLAR NASIL ÇALIŞIR?

Tekerleklere monte edilen ultrasonik sensörlerin yardımıyla kendi kendine giden otomobil, fren yapan ve park eden araçların konumunu belirleyerek otonom sürüş gerçekleştirir. Bu nedenle, sensörler tarafından merkezi bilgisayar sistemine iletilen veriler, aracın direksiyon kontrolü, yavaşlama ve hızlanma gibi manevraları doğru ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmesini sağlar. Yazılım otonom araç sisteminin temelini oluşturur. Günlük yaşamımızda çoğu yerde kullandığımız yapay zeka teknolojisi uygulanmıştır.Yapay zekanın tarama ve veri analizi yapmasını sağlayan cihazlar kameralar ve sensörlerdir.

Otonom araçlarda kullanılan ultrasonik sensörler insan kulağının algılayamayacağı frekansta ses dalgaları yayınlar. Bu ses dalgaları sayesinde mesafe ölçümü yapar. Bu mekanizma ile çalışan kameralar; yol üzerindeki tabelaları,yayaları ve cansız nesneleri algılayarak güvenli bir sürüş sağlar. Otonom araçlarda bütün bu özelliklerin yanında GPS, radar, opdomteri ve bilgisayar görüşü sağlayan teknolojilerden de yararlanılıyor.

Otonom araçlar da tıpkı biz insanlar gibi reflekslere sahip. Bütün bu özelliklere sahip olan otonom araçlar aynı zamanda içinde bulunan yolculara hareket özgürlüğü tanıyor. İçinde isterseniz ön tarafa oturup şerit takibi yapabilir isterseniz de arka tarafa oturup dinlenebilirsiniz.Aynı zamanda bu araçların 5 farklı sürüş seviyesi bulunuyor. Bu seviyelerin ilkinde aracı büyük ölçüde siz yönetiyorsunuz . Seviyeler ilerledikçe araç üzerindeki insan kontrolü azalıyor. 4’üncü ve 5’inci seviyede tamamen insan kontrolü ortadan kalkıyor.

KAZALAR

Böyle kusursuz bir tasarımın hata yapma payı her ne kadar düşük olsa da yine de kazalar ortaya çıkmıyor değil.Bu kazalar hakkında bir sürü haber var. Dilerseniz metnimizin altındaki linkten bunlardan bir tanesine ulaşabilirsiniz.

Tesla marka araç ölümlü kazada otopilottaydı

Ekran Kartı Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Çalışırlar?

Düşünceleriniz bizim için değerli