PROGRAMLAMA NEDİR ?

Programlama nedir sorusunu cevaplayalım. Progralama yani yazılım donanımlara iş yaptırmayı sağlayan 0 ve 1 makine dilini kullanan komutlar ya da programlardır.0 ve 1 yani makine dili bilgisayarların anladığı dildir.Bazen makine dilinde programlama yapmak zor olabilir bu yüzden yazılım yani programlama dilleri insan diline yakınlığına göre alt,orta ve üst seviye programlama dilleri olarak sınıflandırılmıştır.

Alt seviye kodlama dilleri makine diline daha yakın kodlama dilleridir.Örnek olarak assembly kodlama dili verilebilir.

Orta seviye programlara dilleri alt seviye programlama dillerine göre insanlar için biraz daha anlaşılır düzeydedir.Bu dillerlde hem alt hem üst seviye programlama yapılabilir.Örnek olarak C programlama dillini verebiliriz.

En hızlı ve etkili programlama dilleri ise yüksek seviye programlama dilleridir.Örnek olarak ise basic programlama dilini verebiliriz.

Günümüzde yaygın olan programlama dilleri ise: C, C++, C#, PYTHON, JAVA, JAVASCRİPT ‘tir.

Şu ana kadar programlama nedir, programlama dillerinin nasıl sınıflandırıldığından bahsettik. Peki programlamanın hayatımızdaki etkileri nelerdir? Neden programlama dili öğrenmek gereklidir ?

Programlama(yazılım) kodları ile bilgisayarınızdaki not defterinden tutun da photoshop uygulamalarına kadar hatta oyunlara kadar her şey programcılar tarafından kodlanmıştır.Biz sadece bizlere hazırladıkları arayüzlerini görürüz uygulamanın arkasında hangi kodlar var nasıl bir algoritma izlenmiş bilmeyiz..

Programlama’nın kapsamı sadece bundan ibaret değildir sağlık sektörü,bankacılık sektörü,eğitim sektörü ve neredeyse aklınıza gelebilecek her sektörde yazılımın(programlama) kullanıldığı birçok alan vardır.Ayrıca son dönemlerde ülkeler arası en büyük rekabet teknoloji alanında sürmektedir.Teknoloji dediğimizde ise çağımızın teknolojisinin önemli bir kısmının programlama olduğunu söylemek gerekir.

Programlama ile ilgili sizlere bu alanda önemli işler başarmış insanların sözlerinden bahsetmek isterim.

İlham Veren Girişimcilerden Özlü Sözler

Kod yalan söylemez, yorumlar bazen söyler. (Ron Jeffries)

İnsanlar, yazılımın ürün olmadığını, ürün üretmek için kullanıldığını anlayacaklar.(Linus Torvalds)

Kod, espiri gibidir. Açıklamak zorundaysanız kötüdür.(Cory House)

Konuşmak bedava, bana kodu göster! (Linus Torvalds)

İleride donanım, yazılımın yanında bedavaya verilecek.(Bill Gates)

Ayrıca Apple’ın kurucu ortağı olan Steve Jobs’un şu sözlerini alıntılamadan geçmek olmaz.

Bir ülkedeki herkesin programlamayı öğrenmesi gerek çünkü insana düşünmeyi öğretir.(Steve Jobs)

C programlaya giriş yazımızla buradan devam edebilirsiniz.

4 Replies to “PROGRAMLAMA NEDİR ?”

  1. Geri bildirim: KUANTUM IŞINLAMA -

Düşünceleriniz bizim için değerli