RAM nedir

RAM Nedir ? Özellikleri Nelerdir ? Çeşitleri Nelerdir ?

RAM nedir ? RAM ingilizce açılımı Random Access Memory yani Türkçe çevirimi Rastgele Erişimli Hafıza olan bir donanım elemanıdır. RAM (Memory,Bellek) sadece bilgisayarlarda değil akıllı telefonlarda, tabletlerde, oyun konsollarında kullanılan vazgeçilmez bir donanım elemanıdır. Genellikle çalışma verilerini, makine kodlarını depolamak için kullanılır.

Yani RAM nedir sorusu en kolay tanımıla bilgisayardaki verilerin geçici olarak depolandığı bir hafızadır.Cihaz kapatıldığı zaman RAM deki veriler kaybolur.

RAM nedir

RAM belleklerin temel mantığı bilgisayarın kısa süre içinde ihtiyacı olacak şeyleri RAM in geçici hafızasında tuttuğu ve ihtiyaç olduğunda aşırı hızlı bir şekilde bilgileri okuduğu donanım elemanıdır.

RAM bellekler yapısal olarak küçüktür ve çok az bilgi depolayabilir.Mesela RAM bellek 8GB olabilir ama bir hard disk 8TB a kadar bilgi depolayabilir.

Yeterli RAM alanı bulunmazsa ne olur ?

RAM yeterli düzeyde bulunmadığında elektronik cihazımızdaki (PC,tablet,akıllı telefon vs…) dosyalar veya programlar ya yavaş işler ya da hiç açılmaz bu bakımdan cihazlarda kullanıcı memnuniyeti adına en önemli donanım birimlerinden bir tanesidir.

RAM almak isteyenler dikkat !

Bilgisayarınızın yavaş olduğunu düşünüyorsunuz ve araştırmalar sonucunda RAM inizde sorun olduğunu düşünmeye başladınız.Eğer yeterli RAM bilgisayarınızda bulunuyorsa daha büyük hafızalı bir RAM almak bilgisayarınızın hız artışına pek de bir etkide bulunmaz bunun yerine yeterli hafızalı daha hızlı bir RAM almalısınız.

Ayrıca her anakarta her RAM takılmaz ,RAM alacağınız zaman anakartınızla uyumlu bir RAM seçtiğinizden emin olmalısınız.

RAM in görevleri nedir

RAM çeşitleri

  • DRAM
  • SRAM
  • ECC

DRAM

Dinamik Rasgele Erişilebilir Bellek: Tipik RAM bellek çeşitidir.Depolanan bilgiyi korumak için enerjiye ihtiyacı vardır.

SRAM

Statik Rasgele Erişilebilir Bellek: Bu bellek tipi de depolanan veriyi korumak için sürekli enerjiye ihtiyaç duyar ama DRAM ın aksine sürekli olarak yenilenme ihtiyacı duymaz.DRAM lara göre çok daha maaliyetli ve pahalıdırlar

ECC

Bilgisayarda bilgiler 1 ve 0 lardan oluşmaktadır.Bu değerle bazı sebeplerden dolayı bozulabilir değerler 1 ken 0 a veya 0 ken 1 e dönebilir.İşte bu durumlarda devreye ECC RAM ler girerek bu hatayı düzeltirler.

RAM fiyatlarını merak ediyorsanı buradan ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR—> Anakart(Mainboard) nedir ?

Düşünceleriniz bizim için değerli