SİBER SAVAŞ

Siber savaş; bir devletin , bir başka devletin bilgisayar sistemlerine ya da internet ağlarına sızmak ,zarar vermek veya kesintiye uğratmak için yapılan faaliyetlerdir. Teknolojik araçların ve internetin hayatımıza bu denli girmesiyle birlikte bu savaş türü doğmuş oldu. Geçmişte yapılan sıcak savaşlar yerini günümüzde soğuk savaşa ve terörizme bırakmış durumuda. Fakat bir yandan da devletler gelişen siber savaş ve de siber terörizm ile uğraşmak zorundalar. Günümüzün önemli teorisyenleri günümüzdeki bu savaş ve terörizm sistemlerinin gelecekte tamamen olmasa bile çok büyük bir kısmının siber olarak yapılacağını öngörüyor.

Siber saldırılara baktığımızda, altyapılarını, güvenlik ajanslarını, siber orduyu ve siber silahları ciddi şekilde geliştiren ülkeleri kısaca şöyle listeleyebiliriz: ABD, Rusya, Çin, Japonya, Güney Kore, İran, Hindistan ve İngiltere. Bu ulkeler siber saldırıları engellemek için kendilerine ciddi hedefler koymuştur. Örneği İran , yaklaşık olarak 10 yıl öncesine kadar kayda değer siber ordu elemanı yoktu. Fakat o zamandan bu yana izlediği politikalar ile her yıl 5 bin siber ordu elemanı yetiştirmeyi başarmıştır.

SİBER GÜVENLİK

Türkiye şu anda dünyada en çok siber saldırıya uğrayan 5’inci ülke konumunda.En çok siber saldırıya uğrayan ilk 5 ülkeyi de şöyle sıralayabiliriz : Amerika, Rusya, Çin, Hindistan, Türkiye. Bu siber ortam günümüzdeki istihbarat anlayışını da değiştirmiş durumda.Artık ajanlar yerine internet uygulamalar ve yazılımlar kullanılıyor.NASA bu günümüz istihbarat teşkilatlarından en önemlisi.Attığımız her mail sahibine ulaşmadan evvel NASA ya iletiliyor. Şirketlerin ve devletlerin çoğu evrakları(eğer kaliteli bir sistemle korunmuyorsa)NASA ‘ya iletiliyor. Whatsapp ‘tan attığın he mesaj önce İsrail’e gönderiliyor. Dolayısıyla eski istihbarat uygulamaları tarihe karışmış durumda .

Bütün bu siber saldırıların gelişmesi tabii ki endişeyi de beraberinde getirmiştir. Bu endişe de siber güvenlik kavramının önem kazanmasını sağlamıştır. Devletler siber güvenlik için kayda değer miktarda para harcamayı göze almışlardır.Amerika Birleşik Devletleri siber saldırılara karşı önlem amaçlı her gün 100 milyon $ ‘ı aşkın para harcıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi siber güvenlik iyi yetişmiş personeller ile sağlanıyor bu personellere de genellikle beyaz hacker deniyor. Devleteler bu beyaz hackerlar için ciddi paralar ödemeyi kabul ediyor.

SİBER SAVAŞIN OLASI ETKİLERİ

  • Nükleer reaktörlerde petrol veya doğalgaz borularında hasar oluşabilir.
  • Elektrik şebekesine verilen bir hasarda elektrikli aletler kullanılamaz hale gelir.
  • Elektronik bankacılık durursa kimse ATM’lerden ya da bankalardan para çekemez.
  • Ulaşım hatlarında hasar olacağı için uçak , metro veya araba kazaları yaşanabilir.

Siber savaşlar gelecekte daha da artıcak ve sşber güvenliği önemi de bununla birlikte artacağa benziyor. Daha ne gibi şeylerle karşılaşacağımız ilerde hep birlikte görücez.,

Lityum-metal piller hakkındaki yazımızı okudunuz mu?Lityum-metal piller hakkında her şey

Düşünceleriniz bizim için değerli