SpaceX

SpaceX ile Yeni Bir Gelecek

SpaceX

SpaceX (Space Exploration Technologies Corporation, Uzay Keşif Teknolojileri Şirketi), uzay uçuşları maliyetini 10 kat azaltma ve güvenliğini 10 kat arttırma misyonu üzerine Elon Musk tarafından kurulmuş devletlerle yarışan dünyadaki ilk özel uzay şirketidir. Kaliteli ve çok aşamalı güvenlik kontrolleri ile uzay araçlarının güvenliğini büyük ölçüde arttırmıştır. Milyarlarca dolarlık roket maliyetlerini düşürmek için roketlerini dünyaya dik bir şekilde indirerek büyük bir ilke imza atan SpaceX maliyetleri hedeflediği gibi minimuma indirmeyi başarmıştır. Elon Musk’ın şimdiki hedefi ise roketleri tamamen yeniden kullanabilmektir. Böylelikle kurulduktan kısa bir süre içerisinde amaçlarını tam on ikiden burmaya başlamış ve maliyetlerin düşürülmesiyle Nasa gibi devlete ait büyük uzay araştırma şirketleriyle anlaşmalar yapmıştır. Şu an Uluslararası Uzay istasyonuna kargo ve astronot taşınması, çeşitli gözle ve araştırma görevleri ve dünyada bir uydu ağı oluşturma projesi olan Starlink için uzaya uydu taşınması gibi görevleri yerine getirmektedir.

SpaceX’e ait roketler ve misyonları:

Falcon9

Falcon 9, uyduların ve uzay araçlarının yörüngeye güvenilir ve en iyi şekilde taşınması için SpaceX tarafından tasarlanmış ve üretilmiş iki aşamalı bir rokettir. Dünyada bir ilk olan yeniden kullanılma özelliğine sahiptir. Birçok ilke imza atan SpaceX, roketlerinin dik bir şekilde indirilmesini sağlayarak roket teknolojisinde yeni bir çığır açmıştır. Ayrıca Starlink Projesi için için uzaya uydu taşınması ve çeşitli görevlerin yerine getirilmesi için kullanılmaktadır.

falcon-9

Falcon Heavy

Falcon Heavy, Falcon 9’un kalitesi ve formatıyla hareket edilerek uzaya yük ağırlığı ve hassasiyeti fazla yolcu, mürettebat, bagaj gibi unsurları taşımak için tasarlanmıştır. İki faktörlü dünyanın en güçlü roketi unvanına sahiptir.

Dragon

Dragon, Falcon Heavy vizyonuna benzer bir vizyonla daha çok yolcu ve kargo taşımak için üretilmiş olan türünün tek örneğidir. Orijinal tasarımı ve kalitesiyle kendine hayran bırakan Dragon şu an uçan tek uzay aracıdır. Kargo taşıma gövdesi roketin dünyaya inişini destekleyerek iki fonksiyonlu işliyor.

Starship

Testleri başarılı bir şekilde tamamlandığında Falcon Heavy’nin tahtını alacak olan bu koca roket hem mürettebatı hem de yükü Dünya yörüngesine, Ay’a, Mars’a ve ötesine taşımak için tasarlanmış tamamen yeniden kullanılabilir bir taşıma sistemine sahip olacak. SpaceX‘in Starship uzay aracı ve Super Heavy roketi (topluca Starship olarak anılır), Kasım 2019’da test uçuşu sırasında patlamıştı. Bunun üzerine daha ince dokumalarla işlenen Starship bu üzücü olayı hafızalardan sildirmek için harika işler başaracağı umuluyor.

Elon Musk hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

2 Replies to “SpaceX ile Yeni Bir Gelecek”

Düşünceleriniz bizim için değerli