SpaceX Starship Projesi

SpaceX Starship Roketi İçin Yeni Projesi

SpaceX Starship Mars roketi için yeni projesi bir offshore uzay limanı inşa etmek!

Şirketin Starship için 2017’de yayınladığı animasyon videosunda amaçlarının roketleri sadece uzaya fırlatmak olmadığını aynı zamanda dünyanın bir uzundan diğer ucuna yolcu taşımacılığı için de kullanacaklarını göstermişti. Animasyonda dikkat çeken bir başka ayrıntı ise iki parçadan oluşan roketlerin tamamen yeniden kullanılabilir olacağıydı.

SpaceX Starship Projesi

Bidiğimiz üzere uzaya gönderilecek tüm roketler karadan gönderiliyor. Roketin fırlatma esnasında etrafının boş olması gerekiyor. Bu da büyük çaplı bir kara parçasını işlevsiz kılıyor. Testler de fırlatmalara eklenince bu alanın sürekli boş olması gerekiyor. Bunun üzerine fırlatma esnasında ortaya çıkan gürültü ve toz dumanı da eklenince şirketin Ceo’su Elon Musk ve Ekibi yeni çözümler arayışına girmişti. Elon Musk Twitter’da yaptığı açıklamada “Yoğun nüfuslu bölgeleri rahatsız etmeyecek kadar uzakta olmalıyız. Lansman ve iniş ince bir iş değil. Peki ya bir teknedeki spaceport ile birkaç mil uzakta olursak,” demişti. Böylelikle roket fırlatma alanlarını denize taşıma sinyali verdi. Musk bir Twitter kullanıcısının spaceport alanlarını modern petrol arama platformuna benzetmesine ve ulaşımın Musk’ın çılgın projesi olan Hyperloop ile sağlanacağı fikirlerine ‘hemen hemen’ diyerek olumlu bir cevap vermişti.

SpaceX Starship Projesi

Elon Musk hakkında ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.

Starship Misyonu

Tamamlandığında dünyanın en güçlü roketi olarak adlandırılan Falcon Heavy’nin tahtını alacak olan koca roket hem mürettebatı hem de yükü Dünya yörüngesine, Ay’a, Mars’a ve ötesine taşımak için tasarlanmış tamamen yeniden kullanılabilir bir taşıma sistemine sahip olacak.

Mars’a koloni kurmak isteyen SpaceX‘in bu amaçlarını gerçekleştirmek için bir çok firma ile anlaşmalar yapıyor. Şirket uzun zamandır nesil ulaşım sistemi olaması planlanan SpaceX Starship projesi için; modern petrol arama platformlarına benzeyecek olan yüzer uzay limanlarının geliştirilmesi için “açık deniz operasyon mühendisleri” işe alıyor.

‘Starship |Earth to Earth’ Animasyonu

SpaceX ile ilgili ayrıntılı bilgi için buraya tıklayın.

One Reply to “SpaceX Starship Roketi İçin Yeni Projesi”

Düşünceleriniz bizim için değerli