aromobil

UÇAN ARABA

Uçan araba fikri yakın zamana kadar sadece bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz bir şeydi. Fakat 1990 ‘dan bu yana kadar süren çalışmaların sonucu olarak 2014 yılında slovak bir mühendis tarafından uçan araba hayata geçirildi. Bu araca Aeromobil adını verdi. AeroMobil sro AeroMobil (çeşitli Aeromobil ürünleri ve AEROMOBIL üreticisi), Štefan Klein tarafından tasarlanan ve 2013 yılında AeroMobil sro’nun ilk uçağı tarafından üretilen Slovak prototipi sürülebilir bir uçaktır. AeroMobil sro kurucu ortağı ve CEO Juraj Vaculík Mart 2015’te otomobilin “süper otomobil alıcıları ve uçuş meraklıları” için tasarlandığını belirtti. Aeromobil, otomobilin üretim versiyonunu Nisan 2017’de piyasaya sürdü ve 2017’nin sonuna kadar rezerve edileceğini açıkladı.

Prototip, arabadan uçağa dönüştürülebilen bir araç olarak tasarlanmıştır. Sürüm 2.5, kanıt ve uçuş kavramını geliştirmek için 20 yıl aldı ve 2013 yılında Slovak prototip Bratislava’nın ilk prototipi olan AeroMobil Ekibi tarafından kuruldu ve kurucuları Štefan Klein ve Juraj Vaculík tarafından tavsiye edildi ve Mucit Dean Kamen tarafından yönetildi.

2013 itibariyle, Aeromobil’in toplam dört geliştirme sürümü vardır: 1.0, 2.0, 2.5 ve 3.0, önceki sürümde göbek çevresinde katlanır kanatlar yoktu, önceki sürümde ise tekerlek kanat katlaması yoktu. Sürüm 2.5 ilk olarak Montreal’deki SAE AeroTech Kongre ve Sergisinde sergilendi. Sürüm 3.0, Viyana, Avusturya’daki 2014 Pioneer Sanat Festivali’nde başlatıldı ve Ekim 2014’te başlatıldı. Tasarımcı balistik bir paraşüt eklemeyi planlıyor.

AEROMOBİL 3.0’IN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

  • İki yolcu kapasitesi vardır.
  • Aracın uzunluğu 6 metredir.
  • Uzatılmış hali ile kanat açıklığı 8,32 metredir.
  • Kanatları katlanmış hali ile genişliği 2,24 metredir.,
  • Boş ağırlığı 600 kilogram olarak hesaplanmıştır.
  • Havada ulaşabileceği maksimum hız 200 km, yolda ulaşabileceği maksimum hız ise 160 km’dir.
  • Menzil mesafesi 700 km’ dir.
  • Sürüş yakıt tüketimi 8 L/ 100 km
  • Uçuş yakıt tüketimi 15 L/ saat

AEROMOBİL İLE YAPILAN KAZALAR

8 Mayıs 2015’te AeroMobil 3.0 prototipi, Janíkovce (LZNI) yakınındaki bir test uçuşu sırasında Nitra Havalimanı’nda çöktü. Uçak dönmeye başladı ve balistik bir paraşüt kullandı. Pilot Stefan Klein bel ağrısı nedeniyle ambulansla hastaneye kaldırıldı, fakat daha sonra serbest bırakıldı. Mavic Air ön gövdeye zarar verdi. Şirket, tasarımı geliştirmeye devam edeceğini söyledi. Haziran 2015’te şirket yeni bir prototip geliştirdiğini belirtti.

Araç şimdilik 2 yolcu ile hizmet vermesine karşın ilerleyen zamanlarda bu sayının artmasına yönelik çalışmalar yapılacağı firma tarafından belirtildi.İşlevi, hafifliği ve özel yakıtlar (uçaklar gibi) yerine benzin kullanması otomobilin avantajlarıdır. Prototip testinde karşılaşılan sorunları iyileştirdikten sonra, birçok alanda kullanılabilecek kullanışlı bir araç bulunabilir. Aslında zaman geçtikçe bu araçlar alternatif enerji kaynakları kullanabilir.

Hovercraft hakkındaki yazımızı okumak ister misiniz? Hovercraftlar hakkında bilmedikleriniz

2 Replies to “UÇAN ARABA”

Düşünceleriniz bizim için değerli