Unity vs Unreal Engine

Unity vs Unreal Engine

Oyun dünyasında en sıcak tartışmalardan birisidir Unity vs Unreal Engine. Unity vs Unreal Engine tartışması son bulacak gibi de gözükmüyor çünkü ikisinin de kendine has özellikleri var. Ayrıca, ilk defa oyun geliştirmeye başlayacaklar için de önemli bir seçimdir ” Unity mi Unreal Engine mi ? ” çünkü temelde ikisinin de hitap ettiği platformlar farklıdır. Biz de bu yazıda sizlere olabildiğince bu seçim için yardımcı olmaya çalıştık.

UNİTY

2004’te kurulan Unity, oyun sektörünü sadece büyük oyun şirketleri için değil aynı zamanda bireysel oyun geliştiricileri için de ulaşılabilir olmasını amaçlar.(Tüm dünyada popüler olan Traffic Racer ve Traffic Rider oyunlarının yaratıcısı Soner Kara en iyi örneklerden birisidir.) Oyun kodlamak için dünyadaki en popüler 10 yazılım dili arasında yer alan C# dilini kullanır. Basit yapısıyla ve öğrenme kolaylığıyla daha çok mobil oyun sektörüne hitap eden Unity; Subway Surfers, Temple Run ve Angry Bird gibi dünya çapında kendini kanıtlamış oyunların mimar oyun motorudur.

Üç paketi bulunan Unity eğer bireysel çalışıyorsanız ücretsiz paket olan Personal paketini indiriyorsunuz. Oyundan kazandığınız gelir 100,000$ miktarını aşınca aylık 40$ olan Plus pakete geçmeniz isteniyor. Eğer geliriniz 200,000$ miktarını aşınca da aylık 150$ olan Pro pakete geçmeniz isteniyor. Buradan inceleyebilirsiniz.

Unity’nin sitesine burdan göz atabilirsiniz.

UNREAL ENGİNE

1998 yılında Epic Games tarafından geliştirilen Unreal Engine, büyük oyun stüdyoları tarafından kullanılır çünkü yapısı ve işlevleri Unity kadar basit değildir. Unreal Engine’da, Unity’nin aksine yapısından dolayı daha büyük ekiplerle çalışmak yaygındır. Ama yapısının ve yazılımlarının daha güçlü olması oyun grafiklerini Unity’den kat kat öteye taşır. Bundan dolayıdır ki bilgisayar oyunları Unreal Engine ile yapılır. Fortnite ve Tom Clancy’s gibi ünlü oyunlar Unreal Engine oyun motorunun ürünüdür. Fakat bilgisayar oyunları için yaygın olması, mobil oyunlar da bu oyun motoruyla yapılamaz anlamına gelmiyor. Mortal Kombat buna en iyi örneklerden bir tanesidir.

Kodlama için C++ dilini kullanan Unreal Engine, zengin kütüphanesiyle de Unity’nin bir tık önüne geçiyor. Unreal Engine 4 ile beraber tamamen ücretsiz sürüme kavuşan oyun motoru, oyununuz 1,000,000$ gelire ulaştığında sizden kazancınızın 5%’lik kısmını talep ediyor.

Unreal Engine oyun motorunu buradan inceleyebilirsiniz.

Kısaca toparlayacak olursak;

  • Unity mobil oyunlara hitap ederken Unreal Engine bilgisayar oyunlarına hitap eder.
  • Unity bireysel geliştiriciler tarafında benimsenirken Unreal Engine ile kendi başınıza oyun yapmak çok daha zordur ve genellikle takımlar halinde çalışılır.
  • Unity yapısı itibariyle daha çok kod geliştiriciliği üzerineyken Unreal Engine grafik kalitesiyle ve nesnelere kolay ulaşılabilirliği ile öne çıkar.
  • Unity kodlama için C# dilini kullanır. Unreal Engine ise C++ dilini kullanır.

Özet olarak kendinize sormanız gereken sorular şunlar: ” Hangi platformda oyun geliştirmek istiyorum ? “, “Grafik kalitesine mi yoksa yazılım geliştirmeye mi önem veriyorum ? “, “Bireysel mi çalışacağım yoksa bir ekip ile birlikte mi çalışacağım ? “. Bu sorular, sizin hangi oyun motorunu seçmenizde yardımcı olacak anahtar sorulardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR–> En İyi Oyun Performansı Sağlayan 8 Dizüstü Bilgisayar (2020)

Düşünceleriniz bizim için değerli